BEYANLARDA MUHDESAT TERKİNİ

4 yıl 4 ay önce #1205 Yazan: çevreci
Tapu kütüğünde Beyanlarda A şahsının 350/800 B şahsinin 200/800 C Şahsının 250/800 hissesinin olduğu ve taşınmaz üzerindeki Kargir İki Katlı evinde bu şahsa ait olduğu yazılıdır.Taşınmaz Maliye Hazinesi adına kayıtlı.Sorun şu,taşınmazı farklı bir şahıs satın almak istiyor,genelde Maliye aslında yapması gereken işlemi yapmayıp üzerinde bulunan beyanların terkinini taşınmazı alacak şahıslardan istiyor,yada satıyor onlar ne yaparsa yapsın,Şimdi burda beyanlarda adı geçen kişiler sağ olmaları halinde ayrı ayrı terkin talebinde bulunabilirler mi,örneğin A şahsi terkin talebinde bulunması halinde terkin sonrası burdaki hisse ne olacak,C şahsi terkin talebinde bulunması halinde mevcut bina da terkin mi edilecek kime gidecek taşınmazın DASK yükümlülüğü ne olacak muhtemelen bu sorunu herkes yaşıyor,sorunun sağlıklı özümü nedir.?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

4 yıl 4 ay önce #1209 Yazan: D Ö R T G Ö Z
MUHDESATIN TERKİNİ
Tapu kütüğünün beyanlar sütununda kayıtlı muhdesat birden çok kişi adına kayıtlı ise terkini için hepsinin birlikte hareket etmesi gerekir.
Muhdesat A, B, C şeklinde ayrı yapılar halinde ve her bir yapı ayrı kişiye ait ise her yapı sahibi gelerek kendi hakkını terkin ettirebilir.
Terkin tapu dairesinde düzenlenecek tescil istem belgesi ile yapılır. Muhdesatın arazi sahibine devri resmi senetle yapılamaz. Hak sahiplerinin gelip haklarını terkin ettirmeleri yeterlidir.
Gürsel Öcal DÖRTGÖZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy, çevreci

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

4 yıl 4 ay önce #1222 Yazan: çevreci
Sayın Hocam burda bir başka yanlış iş var,İmar sonucu Beyanlarda aslında C şahsına ait olduğu söylenen yapı aslında imar sonucu bir başka parsel üzerinde olduğu söylenmekte,yanlışlığın imar sonucunda olduğu söylenmektedir.Bu durumda nasıl bir yol izlenmesi lazım,muhdesatta farklı kişilere ait yapılar ayrı ayrı şahısların talebiyle terkin oluyorsa,muhdesatta farklı kişilerin birlikte terkin zorunluluğu neden aranıyor,bireysel talepleri neden sakınca yaratıyor.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

4 yıl 4 ay önce #1255 Yazan: bedrettin toy
Sayın Başmüfettişim,

Taşınmaz malın 1/2 hissesi Adem EREN ve 1/2 hissesi Süleyman EREN adlarına kayıtlı olup, parsel üzerindeki 1 katlı betonarme bina Adem EREN'e ve 1 katlı ahşap ev Süleyman EREN'e aittir.

Süleyman EREN taşınmazmaldaki hissesinin tamamını ve parsel üzerindeki 1 katlı ahşap evi oğlu İrfan EREN'e ölünceye kadar bakma şartıyla vermek istemektedir. Beyanlar hanesinde gösterilen parsel üzerindeki 1 katlı ahşap evin terkin edilmeden İrfan EREN adına feragat yoluyla devri mümkünmüdür?
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hkocak

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.240 saniye
Geliştiren: Kunena Forum