İhaleli 22/a Çalışmaları

10 yıl 9 ay önce - 10 yıl 9 ay önce #818 Yazan: hkocak
* GEÇERLİ SAYILABİLECEK SINIR VE YÜZÖLÇÜM (Kullanıcı adı "savaş" dikkatine)

Evet, dış sınırları çekişmesiz olarak belirlenen bir alan içindeki taşınmaz malikleri ile diğer ilgililerinin uyuşmazlık çıkarmadan kullanma biçimine göre oluşturulan sınır "geçerli sayılabilecek sınır" olarak tanımlanmaktadır... Bu ne demektir; aslında eldeki teknik verilerle parsellerin sınırları zeminde belirlenebiliyor ancak, zeminde belirlenen sınırdan farklı bir sınır oluşmuş ve de bu sınır ilgililer tarafından kabul edilmiş, yenileme çalışmaları sırasında, zeminde oluşan fiili durumun esas alınması isteniyor. Buna muvafakat veriyorlarsa kadastro ekipleri tarafından da o sınır esas alınarak çalışma yapılıyor.

İşte zeminde belirlenebildiği halde farklı oluşan ve de ilgililer tarafından muvafakat verilen bu sınırların, sonradan yapılmış bir satış nedeniyle oluşup oluşmadığı biraz soyut bir konu olarak kalmaktadır. Bu noktada o çalışmayı yapan elemanın inisiyatif kullanabilmesi gerekir. Evet bir değişiklik var ama bu değişikliğin boyutu ne kadar, gerçekten bir satış söz konusu mu, yoksa aslında bir satış olmaksızın oluşmuş bir sınır mı bunu değerlendirmek artık çalışana ait olacaktır. Bu değerlendirmeyi yaparken de en önemli kıstasın yüzölçümde önemli bir değişiklik olup olmadığıdır. Yüzölçümlerde herhangi bir teknik hata yoksa, yenileme çalışmalarıyla bulunacak yüzölçümlerde (yani aralarındaki sınırın "geçerli sayılabilecek sınır" olarak belirlenenlerin yüzölçümlerinde) önemli bir değişiklik, (yani birinde eksilirken diğerinde artanın) çok bariz düzeyde olmaması gerekir Değişikliğin makul sınır içerisinde kalması gerekir. ... Bu makul sınır nedir? Bunun için kesin bir tecviz koymak da mümkün değildir. Yenilenen paftaların eskiliğine, yapım yöntemine, ölçüm yöntemine, fiili durumun özelliğine göre bu makul sınır değişebilir. İşte bu makul sınırın ne kadar olacağını yine o çalışmalarda görev yapacak olan kadastro elemanlarının inisiyatif kullanmak suretiyle belirlemesi gerekir. Belirlenen bu makul sınır aynı çalışma alanı içinde başka parsellere de aynen uygulanamayabilir. Çünkü her parselin/parseller topluluğunun problemi diğerlerinden farklı olarak ele alınması gerekir. Yenileme çalışmalarının özelliği gereğince bu ne yazık ki böyledir. Aynı formülü o çalışma alanındaki bütün parsellere uygulamak mümkün değildir.

Yüzölçüm konusuna değinilecek olursa; yenileme sonrası yüzölçümler tescilli yüzölçümler ile aynı olacak olsa idi o pafta zaten uygulama özelliğine sahip olurdu. Mevcut pafta teknik nedenlerle yetersiz ve/veya uygulama özelliği yok ki yeniliyoruz. Önceki yüzölçümü de, teknik nedenlerle yetersiz kalmış olan veriler kullanılarak hesaplandığına göre, bırakın yüzölçümü aynen almayı, hiç bir parselin yüzölçümünü dahi birebir tutturmanız mümkün olamayacaktır. O nedenle de yüzölçümü mutlaka tuttulmalıyız saplantısında olunmamalıdır.

Yanyana iki parsel ki (sabir sınır, geçerli sınır durumlarında) bunların birinin yüzölçümü tescilli yüzölçümünden daha büyük bulunurken, diğerinin daha küçük bulunması her zaman mümkündür. Siz yüzölçümlerini esas alarak sınır belirlemeye kalkarsanız problemsiz sabit sınırı ya da aplikasyonla belirlenebilen geçerli sınırı problemli hale getirmiş olursunuz.

Yüzölçüm ancak; "belirsiz sınır" durumlarında devreye sokulmalıdır. Bilindiği üzere ara sınırları belli değil ve de eldeki verilerle belirlenemeyen parsellerin ara sınırı, yüzölçümleri esas alınıp, dengeleme yapılmak suretiyle yüzölçüm belirlendikten sonra bu yüzölçümler dikkate alınarak parsel ara sınırı belirlenmektedir. Onun dışında yüzölçümü mutlaka tutturmak ya da birbirine sınır parseller arasında yüzölçümden hareketle sınır belirlemek diye bir şey yoktur. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: savas, idogan

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 9 ay önce #835 Yazan: savas
Üsdadım verdiğiniz teknik bilgiler için teşekkür ederim. 22/a ile ilgili sizin diğer çalışmalarınızı da takip ediyorum. Takdir edersiniz ki yeterli olamayabiliyor. Bizim özellikle ihtiyacımız olan şey, çalışmalara başlamadan önce, pratikte karşılaşılan örnekler ve çözümler üzerinde eğitime tabi tutulmamızdır. Bu konuda neden eğitim almadan uygulamada görevlendiriliyoruz, bizim eğitime tabi tutulmamız gerekmiyormu?

10 yıl 9 ay önce #843 Yazan: hkocak
Sn. "savaş" dikkatine;

Genel Müdürlük tarafından 22/a eğitim programlarının hazırlandığını sanıyorum. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: savas

10 yıl 9 ay önce #846 Yazan: savas
Evet Üsdadım Genel Müdürlüğümüz eğitim programları düzenlemektedir. Nitekim en son 2013 nisan ayı içerisinde 22/a başlıklı Manavgatta bir eğitim programı düzenlendi. Hatırladığım kadarıyla siz de orada idiniz. O eğitim programı yeterlimiydi diye sormayacağım. 4 günlük o eğitim programında 22/a lafı birkez dahi olsun geçtimi? Eğitim böylemi olmalı?

10 yıl 9 ay önce - 10 yıl 9 ay önce #850 Yazan: hkocak
* 22/a UYGULAMALARI İÇİN EĞİTİM (Kullanıcı adı "savaş" dikkatine)

Evet, eğitim çalışmaları bahsettiğiniz gibi göstermelik olmamalıdır. Yenileme çalışmaları, tesis kadastrosuna nazaran özellik arz eden çalışmalardır. O nedenle de yenileme çalışmalarında görev yapacak teknik elemanların bazı özelliklere sahip olması gerekir. Rastgele her elemanın yenileme çalışmalarında görevlendirilmesi doğru değildir. Yenileme çalışmalarında görev yapacak teknik elemanın belli bir tecrübe ve birikime sahip olması ve eski paftalar ile zemin arasında kurulacak bağlantılarla ilgili karşılaşacağı her duruma göre inisiyatifini kullanabilecek düzeyde gerekli eğitimi almış olması gerekir.

Yenileme çalışmalarında görev yapacak elemanların öncelikle; teorik bilgi yönüyle eğitimcinin yanı sıra özellikle başarılı yenileme çalışmaları yapmış kontrol mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından eğitime tabi tutulması, özellikle de uygulamada görev yapmış olan kontrol mühendislerinin uygulamada karşılaştıkları örnekleri de paylaştığı, eğitim çalışmalarının yapılması gerekir.

Bu konudaki eğitim sisteminin yetersiz olması nedeniyle yenilemede görev yapan elemanlar da yetersiz donanımla çalışmalara dahil olmaktadır. Buna ek olarak, aynı ihale paketinde çok sayıda birim bulunmakta ve de süresi kısıtlıdır. Hal böyle olunca da uygulamada kadastro elemanları kontrol çalışmaları için yeterli zamanı bulamamakta, zaman buldukları kadarında ise eğitim yetersizliği nedeniyle nasıl bir yol izleyeceği konusunda kararsız kalabilmektedir.

Bütün bu sıkıntıların asgariye indirilebilmesi için, yenileme çalışmalarında bahsettiğim şekilde eğitime alınmış kontrol mühendislerinin görevlendirilmesi ve de aynı ihale paketinde, kadastro elemanlarının kontrol için zaman sorunu yaşamayacağı sayıda birim ve uygun sürenin tanınması gerekir. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: savas

10 yıl 9 ay önce #871 Yazan: savas
Üsdadım en başa dönecek olursak, 22/a uygulamalarında imza attığımız belgelere ait işlemlerde bir hata çıkarsa biz ne kadar sorumlu duruma düşeriz, hata nedeniyle sorumluluğumuz hangi kanun, yönetmelik gereğince sorgulanır.

Sayfa oluşturma süresi: 0.050 saniye
Geliştiren: Kunena Forum