park(yeşil alan) tescili

9 yıl 6 ay önce #2889 Yazan: delidumrul
Tesis kadastrosu esnasında tapu kaydı olduğu halde ek komisyon kararı alınarak park olduğu gerekçesi ile tescil harici bırakılan yerin(paftasında ölçü ve sınırlandırma krokisinde gösterilmiş.) şimdi belediye tarafından arsa olarak tescili istenmektedir. belediye adına arsa olarak tescil edilmesi mümkün mü eşdeğer yer göstermesi istenecek mi? dop dan gelmiyor?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 6 ay önce #2900 Yazan: hkocak
* Sn. "delidumrul" dikkatine;

Park diye bahsettiğiniz yer DOp kesintisi ile oluşturulmadığı için eşdeğer yer ayrılmasıne gerek yok, ancak bence oranın resmi statüsü tam olarak park da değil, olsa olsa köy boşluğu, meydan olabilir. Bu durumdaki yerler üzerinde tescili gerektiren bir ayni hak doğması halinde ise; belediye adına değil Maliye Hazinesi adına tescil edilmesi gerektiğini düşünüyorum. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy, Şükrü MERCİMEK

9 yıl 6 ay önce #2904 Yazan: Şükrü MERCİMEK
Üstadım, Park, 3194 sayılı imar kanunun 15, ve 16 maddelerince oluşturulmuş ise, park alanın kaldırılmasında yine eşdeğer alan istenecek mi? saygılarımla Şükrü MERCİMEK ESENYURT lİHKAB

9 yıl 6 ay önce - 9 yıl 6 ay önce #2905 Yazan: hkocak
* Sn. "Şükrü MERCİMEK" dikkatine;

Sorduğunuz konu hakkında herhangi bir yerde somut bir mevzuat, talimat ya da karara rastlamadım ama bir önceki katılımımda da belirttiğim üzere, o park DOP kesintisi ile oluşmamışsa eşdeğer yer ayrılmasına gerek yok gibi... O park oradan kaldırılıyorsa, demek ki bir plân değişikliği var ve bu yeni değişikşikte herşey sil baştan düzenlenmiş olmalı, dolayısıyla aynı bölgede park da oluşturulmuş olmalı.

Bir de Anayasa Mahkemesi'nin 12.01.2012 tarih E.2011/23, K.2012/3 sayılı kararını hatırlayalım. Malik, kendi rızası ile parselinden terk yaptırmış ise o yer üzerinde artık hak iddia edemez ve de o yer üzerindeki yetki ilgili idareya (belediyeye) geçer.

Dediğim gibi konu hakkında somut mevzuat, talimat ya da karara rastlamadım ama 15 ve 16'ncı maddeler gereğince oluşan park için eşdeğer şartrının aranmaması gerektiğini düşünüyorum. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Şükrü MERCİMEK

Sayfa oluşturma süresi: 0.052 saniye
Geliştiren: Kunena Forum