imar uygulaması sebebi ile arsalarda kayma

9 yıl 6 ay önce #2909 Yazan: thunder
sayın hüseyin koçak.. askeriye ile sınır teşkil eden arazimiz imar uygulması sebebi ile arazide 50 mt.lik bir kayma neticesinde askeri alan içersinde kalmıştır..
askeriye ile sınır teşkil eden ve tapusu üzerimize kayıtlı 30 yıldır kullanımımızda olan ve askeriye ile aramızda 30 yıldan beridir sınır teşkil eden tel örgü bulunmakta idi.. bu 30 yıl boyunca içersine yetiştirdiğimiz 50-60 kök meyva ağacı bulunan suyu, binası ve çiftlik bulunan arazimiz ada bazında yapılan imar uygulaması neticesinde arazide oluşan 50 mt lik kayma neticesinde askeri alan içersinde kaldı yani bu hesaba göre artık orası askeriyenin malı... ve askeriye bu hesaba göre eski sınır tel örgülerini söküp yeni oluşan sınırlara göre tel örgülerini değiştirdi ve bizim bahsettğimiz bu arazi askeri alan içersinde kaldı..
bu sebepten dolayı askeriyeye şifaen bir görüşmem oldu bana haklı olduğumuzu ama o adanın aplikasyon gördüğünü belli bir süre askıda kaldığını yapılcak birşey olmadığından bahsetti yapılabilecek birşey varisede kendilerininde bize zorluk çıkarmıyacaklarını söylediler.. çünkü 30 yıldan beridir üzerime tapulu olan araziyi işlemişim meyva ağaçları yetiştimişim çiflik yapmışım ev yapmışım şimdi birileri gelip diyor burası artık senin değil yeni yapılan uygulamya göre 50 mt ilerisi senin..e bizim bunda şuçumuz nedir....
şimdi sayın hocam sizden sormak istediğim konu...
1-)bizim 30 yıl boyunca bu araziye yaptığımız yatırım ne olcak.... emeklerimiz boşamı gitti bu araziden vazmı geçelim
2-) arazinin bize geri satışı olamazmı...paramızdan geri alalım bize bir istisna kolaylık sağlamazlarmı yada bunun mevzuattaa kanuni bir yolu varmı o kadar iş emek sermaye koyduk bunların telefisi nasıl olacak.. askeri alanlarda satış olurmu.... yada bizim bu arazimiz için askeriyeden ağaçlarımız ve içersindeki ev ve çiftiliğimiz için maddi bir talepte bulunabilirmiyiz. bunun yanında en çokta ağaçlara üzülüyorum bir ağaç en kötü 8-9 yılda yetişiyorr 20-30 yıllık türlü türlü mevya ağaçlarımız var hepsi askeri sınırlar içersinde kaldı araziyede giremiyorz şimdi ağaçlarımızda kurumaya başladı...
3-) düşünün elinizde tapunuz krokiniz çapınız var devlet bura bu alan senin diyor 30 yıl sonra geliyor hadi burası senin olmasın şu taraf senin olsun evet bizim dönümsel olarak bir kaybımız yok ama emeğimiz malımız mülkümüz askeri sınırlar içersinde kaldı bunun telafisi nasıl olcak
3-) hazina avukatı ile görüştüm köy olsa olur diyor istisnası var ama sizin orası imar uygulamsı sebebi ile belediye sınırlarına il merkezine bağlanmış belediye sınırları içersinde böyel bir durumun satış felan olamayacağından bahsetti ama konuyu daha detaylı hakim olamdığını söyledi sizin bu mevzu hakkında bize gösterbilceğiniz bir yol varmıdır. dilim döndüğünce anlatmaya çalıştıım ne yapmamız gerkir. yardımalarınızı bekliyorum. saygılarımla....
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Şükrü MERCİMEK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 6 ay önce #2946 Yazan: hkocak
Sn. "thunder" dikkatine;

Sorunuza nasıl bir cevap verilir bilemiyorum... Bir kere tapulu bir yerin, imar uygulaması ile askeriyeye bırakılması bana pek mantıklı gelmedi... Yani, acaba, aslında o yer başından beri askeriyenin idi de siz yanlışlıkla mı kullandınız... Ya da imar uygulaması dışında bırakılmış olabilir ama uygulama dışında kalan ancak halen sizin adınıza tescilli olmadığından emin misiniz? Çünkü, askeriyeye ait alanlarda imar uygulaması yapılmaz. Yapılıyor olsa idi askeriyeye verilen parsel oraya kaydırılmış denebilirdi ama askeriyeye ait yer uygulamaya girmeyeceği için o sınırda herhangi bir değişikliğin de yapılmaması gerekirdi. Sorunuzdaki duruma pek aklım ermedi. O yerin askeriyeye ait yerde kalması konusunu, kadastro müdürlüğüne bir uğrayıp somutlaştırmanızı ve benim ortaya koyduğun durumlara rağmen o kısım nasıl askeriye sınırlarında kalmış iyi bir öğrenmenizi öneririm.

Her ne şekilde olursa olsun, halen askeriye sınırları içinde kalan bir yeri satın almanız söz konusu değil. Ağaçlarla ilgili olarak ne yapabileceğiniz konusunda da net bir şey söyleyemiyorum. Önce konuyu bir netleştirmek gerekir. Ortada bir hata var mı, hata neden kaynaklanıyor. Ona göre ağaçların bedeli için yargı yoluna başvurabilirsiniz diye düşünüyorum. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: pamukkale, Şükrü MERCİMEK, thunder

9 yıl 6 ay önce #2949 Yazan: thunder
sayın hocam yıllar önce den dahi ilk evvelden askeriye zaten kendi sınırlarını tel örgüile bizim sınırlardan ayırmıştı tel örgü bizim arazimizin 20 mt önünden geçiyordu yani evvelden askeriyenin sınırları zaten belli idi artı bizim kullanmış olduğumuz arazmimizin tapu çap ve krokileri dahi hala elimizde mevcut arazi imar uygulamsına girince ada olarak baz alınmış ve bizim bu arazide bu ada içersine dahil edilmiş aplikasyon yapılmış arazide aplikasyon sonucunda şehir imar planına adanın dahil edilmesi için 50 mt lik bri kayma olması gerekiyormuş bunu söyliyen harita akdastro bürosu birlmem nerdeki ne kordinatına bağlanamsı gerekiyromuş bu korinatada bağlanamsı için 50 mt adayı kaydırmışlar kaydırıncada bizim orası son sınır olduğundan doğal olarak dışarda kaldı arazi bazında bir kaybımız olmadı şayet yerimiz kaydı ve 10 yıl önce bu araziler üzerinde güya uyduyaa kordinatlar o şekilde yüklemniş uydududaki kordinatlarıda değiştirmek mümkün değilmiş..
bu sebeple askeriyede doğal olarak gelip eski tel örügülerini söküp şimdiki duruma uygun yerlerine gelen yerlere tel örgülerini çekti yoksa eskiden arazi üzerinde hem askeriye hem bizim admımza tapulu olan arazilerin yer ve konumlarında hata yok.. zamanında hem askeriye defalrca ölçürütüp tel örgülerini aynı konum üzerinden yenilediler bir aksaklık olsa onalrın ölçümlerindede çıakrdı.. bu uygulamsebebbi ile biizm arazilerde bozukluk meydana geldi.. çiftlik ve ağaçlar için talepte bulunabilrmiyiz. saygıalrımla..

9 yıl 6 ay önce #2957 Yazan: hkocak
Sn. "thunder" dikkatine;

İkinci kez yaptığınız açıklamaya rağmen, daha öncekinden farklı fazladan bir şey anlamış değilim. İşin teknik tarafını, konunun tekniği bilen ve kişiden alacağınız bilgi ile netleştirmelidir. Anlatımımınız, konunun tekniğine yabancı olmanız nedeniyle doğal olarak teknik olarak tam olarak anlaşılır olmuyor. Bir de imla hataları nedeniyle anlatımınızın anlaşılması iyice zorlaşıyor... Ama siz diyorsunuz ki, artık ne olmuşsa olmuş ortada bir sonuç var, ben bu sonuca göre çiftlik ve ağaçlar için talepte bulunabilir miyim? diyorsunuz.

O konuyla ilgili önerimi daha önce yazmıştım, aynısını tekrar etmek gerekirse; Önce konuyu bir netleştirmek gerekir. Ortada bir hata var mı, hata neden kaynaklanıyor. Ona göre ağaçların bedeli için yargı yoluna başvurabilirsiniz diye düşünüyorum... Ama sonuçta bir şey elde edebilir misiniz, yoksa edemez misiniz onu bilemem. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: pamukkale

Sayfa oluşturma süresi: 0.057 saniye
Geliştiren: Kunena Forum