Hükmen Kat İrtifakı

10 yıl 10 ay önce #662 Yazan: bedrettin toy
Mahkeme kararına göre kat irtifakı tesis edildiğinde genel inşaat projesi ve yönetim planı kararı veren hakim tarafındanmı imzalanıp, mühürlenmesi gerekiyor?

Mahkeme kararlarına istinaden kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesisi işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 10 ay önce - 10 yıl 10 ay önce #686 Yazan: mbeyaz
Sn. "bedrettin toy" dikkatine;

Paylı mülkiyete konu taşınmazlarda ortaklığın giderilmesi istendiği takdirde, ortaklardan biri ortaklığın kat mülkiyeti kurularak giderilmesini istediği takdirde, mahkeme ortaklığın kat mülkiyeti kurularak giderilmesi mümkün olup olmadığını araştırır. Bunu uygun görürse kat mülkiyeti kurulmasını isteyen tarafa KMK 12.maddesindeki belgeleri (mimari proje, liste, yönetim planı, iskan ruhsat)tamamlaması için mehil verir. Bu belgeler tamamlandıktan sonra bilirkişi atayarak arsa paylarını belirler ve kura ile ya da anlaşma ile bağımsız bölümlerin taksimini yapar. Taraflara belgeleri imzalamaları için süre verir. Süre içinde imzalamayan olursa imzalanmış sayılır. Bilirkişi raporundan sonra kat mülkiyeti kurulmak suretiyle taksime karar verir. Karar ekinde KMK 12.maddedeki belgelerde gönderilir. Bu belgelerinde hakim ya da yazı işleri müdürünce tasdikli olması gerekir. Mahkemece gönderilen karar ve eki bu belgeler gereğince de hükmen kat mülkiyeti tescil yapılır. Metin BEYAZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy

10 yıl 7 ay önce #1177 Yazan: bedrettin toy
Sayın Başmüfettişim;

Kat irtifakına yönelik karar ve rapor dışında ilgililer genel inşaat projesi ve yönetim planını hakim yada yazı işleri müdürüne imzalatamadılar. Bu durum da kararı uygulayıp, kat irtifakına yönelik bağımsız bölümlerin beyanlar hanesine proje ve yönetim planı alınmadan hükmen kat irtifakının tesis edildiğinimi yoksa proje ve yönetim planı olmadığından dolayı işlemi retmi etmemiz uygun olur.

Saygılarımla...

10 yıl 7 ay önce #1179 Yazan: dörtgöz
MİMARİ PROJE VEYA YÖNETİM PLANI OLMADAN KAT MÜLKİYETİ KURULAMAZ
İster tarafların talebiyle, isterse mahkeme kararı ile olsun mimari proje veya yönetim planı olmadan kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulması mümkün değildir. Kat Mülkiyeti Kanununun 12. maddesinde sayaılan belgelerden birisi dahi eksik olsa kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulumaz. Mahkeme kararı dahi olsa belgeler tamamlanmadan kararın infazı yapılmamalı, talep reddedilmelidir. Gürsel Öcal DÖRTGÖZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy

Sayfa oluşturma süresi: 0.089 saniye
Geliştiren: Kunena Forum