ESKI IPOTEGIN TERKINI ICIN VEKALET

10 yıl 3 ay önce #1825 Yazan: avsahin
bizim evde 1977'den kalma bir ipotek var. İpotek sahibi istediğiniz kişiye noterden vekalet vereyim gidin siz kaldırın ipoteği benim vaktim yok dedi. Benden şimdi ipotek kaldırma için vekalet örneği istedi.

1. Vekaleti bana verebilir mi? Yani alacaklı borçluya ipoteğin kaldırılması için vekalet verebilir mi?
2. Vekalette ne yazılmalı tam olarak.
3. Bir de tapuya verilecek dilekçe örneği nasıldır?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 2 ay önce #1865 Yazan: dörtgöz
İPOTEĞİN VEKALETEN TERKİNİ
İpoteğin terkinini alacaklı bizzat yaptırabileceği gibi vekaleten de yaptırabilir. Vekalet yetkisi herkese verilebilir. Hatta gayrimenkul malikine dahi verilebilir. İpotek alacaklısı tapu dairesine gidemeyecek kadar yoğun ise gayrimenkul malikine bile vekalet verebilir. İpoteği bu yolla terkin ettirebilir.
Vekaletname metninde ".... ada ... parsel üzerinde lehime tesis edilmiş .... tarih .... yevmiyeli ipoteğin terkinini yaptırmaya..." ibaresinin geçmesi yeterlidir.
Tapu dairesi hiç bir konuda dilekçe ile işlem yapmaz. Bu nedenle ipoteğin terkini için tapu dairesine dilekçe yazmaya gerek yoktur. Vekil elinde vekaletname, nüfus cüzdanı ve bir adet fotoğrafla tapu dairesine giderse terkin yapılır. Gürsel Öcal DÖRTGÖZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.062 saniye
Geliştiren: Kunena Forum