tedbirlerin mahkeme kararıyla kaldırılması

10 yıl 8 ay önce #954 Yazan: tsmy
asliye hukuk mahkemesine şufa hakkı için dava açılmış.mahkemede parsele davalıdır şerhi ve davalıların hissesine ihtiyati tedbir koymuş.ancak daha sonra mahkeme karar vererek karar kesinleşmiş ve kararın bir örneğini müdürlüğümüze postayla göndermiş.kararda tedbirin ve davalıdır şerhinin kaldırılması yönünde bir hüküm yok.ancak dava sonuçlanmış ve davacının talebini red etmiş.bu karara göre tedbir ve davalıdır şerhini kaldırabilirmiyiz.benim kanaatim bu tedbirlerin kaldırılması diye yazı yazılmadanda bu tedbirlerin kaldırılması yönünde.çünkü mahkeme sonuçlanıp karar kesinleştiği için davalıdır şerhinin bulunması bir anlamı yok parsel davalı durumda olmuyor.davacının da talebini red ettiğine göre davalıların hisselerindeki tedbirinde geçerliliğinin anlamı yok.acil cevap verilirse sevinirim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 8 ay önce #959 Yazan: bedrettin toy
İhtiyati Tedbir'i kaldırmanız için ilgili mahkemeden terkin yazısı alınması gerekir, çünkü kesinleşmiş karar da ihtiyati tedbirin kaldırılmasından bahsedilmemiş.

Davalıdır şerhininse karar uygulanırken resen kaldırılması gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

10 yıl 8 ay önce #962 Yazan: tsmy
ama karar verilmiş davacıyı red etmiş tedbirin kaldırılmaması için bir sebeb kalmamış.Biz kadastrodan geçtiğimiz için yapmamamız gerekirken birazda mahkeme kararlarını yorumlamaya çalışıyoruz aslında.Normalde tedbirler nasıl konduysa öylede kaldırılması lazım.ama karara baktığın zaman tedbiri koyduran davacıyı kararda red etmiş.bu karara baktığın zaman tedbir ve davalıdır şerhinin kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.ama yinede mahkemeden yazı istememiz gerekecek galiba.

10 yıl 8 ay önce #965 Yazan: bedrettin toy
Sayın "tsmy"

Ben şu an görev yaptığım müdürlükte ve geçmişte görev yaptığım müdürlüklerde ihtiyati tedbir terkinleri için tedbiri koyan mahkemelerden terkin yazısı alarak terkinleri kaldırdım. Bu konuda terkin yazısı yazılmasına gerek olmadığını söyleyen Sayın Hakimlerimize de Başmüfettişimiz Gürsel Öcal DÖRTGÖZ'ün kaynak kitablarında ki konu anlatımını göstererek durumu izah ettimve terkin yazısı yazdılar. Ancak bazı Hakimlerimiz kararın kesinleşmesi dolayısıyla terkin yazısına gerek olmadığını da düşünmektedirler. Konuyu kendilerine izah ederek işlemlere yön vermeniz uygun olur diye düşünüyorum.

10 yıl 8 ay önce #966 Yazan: mbeyaz
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 397/2 maddesi ihtiyati tedbirin etkisinin aksi mahkeme kararında belirtilmemişse kararın kesinleşmesi ile sona ereceğini belirtmektedir.Yani mahkeme kararında, ihtiyati tedbirin karardan sonra da devamına karar verilmemişse kararın kesinleşmesi ile ihtiyati tedbir kendiliğinden kalkar.Bu nedenle kesinleşmiş karar geldiğinde bu tip durumlarda ayrıca tedbirin kaldırılmasına dair mahkemeden müzekkere istemeye gerek olmadan hem ihtiyati tedbir hem de davalıdır şerhi resen terkin edilebilir.Zaten mahkemeye yazı yazsanız bile hakimin vereceği cevap HMK 397/2.maddesi olacaktır.Metin BEYAZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy

10 yıl 8 ay önce #967 Yazan: yyildirim02
01/10/2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununda değişiklik yapılması nedeniyle, Tapu siciline konmuş ihtiyati tedbir kaydının terkini için ilgili mahkeme tarafından tapu müdürlüğüne ihtiyati tedbir kararının kalkmış veya kaldırılmış olduğunu bildiren müzekkere gönderilmesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili Tapu Da. Başkanlığının Talimatları mevcuttur

Sayfa oluşturma süresi: 0.095 saniye
Geliştiren: Kunena Forum