parsel kayması

5 yıl 11 ay önce #7262 Yazan: cml
Sayın Başmüfettişim evvela yapmış olduğunuz bu site için minnettarlığımı belirtir saygılarımı sunarım Diyarbakır ili çermik ilçesi tepe mahellesi heykel önü mevkiinde 288 ada 30 nolu parselli tapulu taşınmazım kadastronun yaptığı ölçümlerle gerçek zemin arasında farklılıklar bulunmaktadır .komşu parsellerim olan 288 ada 26 nolu parselde benim taşınmazıma kayma olduğu görülmektedir. Benim taşınmazımda 288 ada 29,32 ve 33 parsellere kaydırılmıştır .Bu hata TKGM tapu sorgulama dahi yapıldığında dahi açıkça görülmektedir. Bundan dolayı Çermik ilçemize bakan Ergani kadastro müdürlügne bildirdim bir bakalım sağ olsunlar dediler. Birkaç gün müsade et bir kontrol edeli bakılım bugün git yarın gel olmuyor dediler bir ayı doldurdular sizin yazı ve makalleri okudum bu bilgiler ışığında 41 madde talebinde bulunmak için dilekçe verdim.19,03,2018 tarihli 707013 kayıt sayı tarihiyle.Bir ay sonrası aradım zemine geleçeklerini söylediler ve birkaç gün sonra geldiler zemin incelemesine zemin incelenmesinde bütün komşu parsel sahipleride hazır bulundular. Zeminim incelendiginde 80 yıla aşkın sabit bağ duvarlarının olduğu gördüler ve resimlediler ölçtüler bütün komşu taşınmazların sahibleri bu duvarların eski sabit duvarlar oldunu söylediler ve muvakat vereceklerini razı olduklarını bilir kişilercede incelendiginde çok eski duvarlarla oldunu beyanda bulundular.ve bana bir hafta sonra cevap vereceklerini söyler .10 gün geçtikten sonra dilekçenin cevabını postahaneye verdikleri bildirdiler bir hafta Ergani ve Çermik postahaneleri arsında mekik dokudum dilekçemim cevabı yok yanlarına vardım biz postahaneye verdik ama sana burdan bir fotokobisini verelim ve verdiler sağ olsunlar cevaben senin taşınmazında 1999/149esas ve 2010/10 sayılı mahmkeme karar no ile hükmen tescil olduğunu 41 madde yönetmenligini 15. maddenin 1.fıkrası geregince yapılaçak bir şey yok dediler.
Bende 15.maddenin 1 fıkrasına baktığımda
Genişletmeye elverişli sınırı olan taşınmazlar ve hükmen tescilli parseller

MADDE 15 – (1) Orman, mera, kamu taşınmazları, Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki genişletmeye elverişli yerlere sınırı olan taşınmazlar ile kadastrosu ya da kadastro sonrası sınırları hükmen belirlenerek kesinleşmiş olan parsellerdeki sınırlandırma hatası düzeltilemez.

(2) Mahkeme hükmü kapsamı dışında kalan hatalar bu Yönetmelik hükümlerince ve ilgili mevzuatına göre düzeltilir.

Açıklamasını gördüm yeniden gittim MAHKEME KARRARINDA ARAZİMİN SINIRLARINN GENİŞLETMEYE EL VERMEDİGİNİ BELİRTİLİYOR ve kararda içinde bılunan ağaçların dahi yerin oldu sayıları dahi belirtilor büyük koca ağaçlar hala sınırlarımda duruyor ben bu taşınmazda bende öncesine ait mahkeme karaı olduğunu bilmedigi söyledim madem karar var nasıl düzeltilir bu hata ben bilemem ama sizler neye göre düzeltilecegini bilirsiniz dedim ve sizin makallelinizden karar mülkiyete dairse şu şekilde olabileceni ayrıca sizlerin Devlet taşınmazları yüz ölçümleri ile degil sınırlarıyla güvence altına alır notuzu vede bir hata varsa öylemi bırakalım zemindeki sınırları grçege uygun görülmedigi tesbit edilen ve yazılarınızdan birçok ornekler vererek 22 a 2014 sayılı genelge 2859 sayılı kanun a fıkrası ve 1458 a4 ve sayire dilimin döndügü aklımın erdigi kadar anlattım son aldığım cevap seninde hiç şansın yokmuş aldığın arazi eski sahibi hastaymış yanlış tescil yamılmış seninde sınırlarının gördük haklısın zemile bizdeki krokier tutmuyor mahkeme kararı var yapılacak birşey yok komşularında müracat etse sende mahkeme kararı olduğu için yapılacak birşey yok ve saire ...Efendim ben bir vatandaş olarak veya komşularım ne yapa biliriz saygılırımla en kısa bu şekilde yaza bildim şimdiden özür diler hakınızı helal edin yardımlarınızı bekliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.122 saniye
Geliştiren: Kunena Forum