41.madde düzeltim kesinleşmesi

10 yıl 2 ay önce #1897 Yazan: bilalbozan
Efendim,daha önce yazmayı unuttuğum bir durumu müsadenizle belirtmek istiyorum...Krokidende anlaşılacağı üzere ve düzeltme gerekçelerindende biri olan parsele sınır yolun hatalı ölçüldüğü ve bu nedenle bir miktar kısım boşluk kaldığıydı..Bu yol parselimin doğal sınırını oluşturuyor,bu tür yollar genişletilmeye elverişli sınır teşkul edermi,yollarda devletin hüküm ve tasarrufu altında olan mallardan olduğuna göre,bu durum 41-yönetmeliği 15.maddeye aykırılık teşkil edermi.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 2 ay önce #1903 Yazan: hkocak
Sn. "bilalbozan" dikkatine;

Yapılan düzeltme işlemi dikkate alındığında, bu veri, sizin lehinize bir durumdur. Madem ki sizin parseliniz yola cephe gösteriyor o halde yol ile sizin parseliniz arasında boşluk kalmamalı idi. Buna ek olarak, yapılan düzeltme ile yolun ekseninde kayıklık oluşturulmuyorsa, dediğim gibi, bu veri, sizin lehinize bir veri olur. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bilalbozan

10 yıl 1 ay önce #1983 Yazan: bilalbozan
Tekrar merhaba,efendim bir kadastro görevlisi düzeltme sonucu etkilenen parsel sahipleri birden çok olsa ve biri itiraz etse tüm dosya mahkemede değerlendirilir demişti..bu durumda 1-)düzeltmeye itiraz etmeyen etkilenen parselde değerlendirilirmi 2-)adresi bulunmayan ya da geç bulundugu icin düzeltme tebligatı kendisine mahkeme bitiminde yapılan etkilenen parsel maliki acısından bakarsak sulh hukukta görülen davadaki düzeltmeyi iptal ya da onay durumunda bu malikin itiraz hakkı kalkarmı 3-)tebligat adreste bulunamadı gerekçesiyle etkilenen parsel malikine ulaştırılamazsa düzeltme bu nedenle kilitlenirmi..teşekkür exerim

10 yıl 1 ay önce #2004 Yazan: hkocak
* 41 GEREĞİNCE DÜZELTME VE TEBLİGAT (Sn. "bilalbozan" dikkatine);

Sorularınız; problemi olan bir vatandaş değil de, üniversitede tez hazırlayan bir akademisyen soruları gibi. Bildiğim kadarıyla sizin bir parselinizde sınırlandırma hatası söz konusu idi. O düzeltme ile ilgili durum ne, siz onunla ilgilenin ve kafanızın karışmaması için diğer durumları vesvese etmeyin.

Sorularınıza gelince;

1) Düzeltmenin taraflarından biri dava açmışsa ve bu dava sonucu düzeltme iptal edilirse o zaman dava açmayan tarafların sınırı da düzeltme öncesine döneceğinden, dava tarafın davası sonuçlanıncaya kadar, itiraz etmeyen taraflar da beklemek durumundadır. O nedenle de; sizin sorunuzun cevabı olarak; evet, düzeltmeden etkilenen diğer parseller de, dolaylı olarak da olsa, değerlendirilmiş durumuna düşmektedir.

2) "Taraflardan bazılarına tebligat yapıldıktan sonra dava açtılar, dava sonuçlandı, diğer taraflara ancak o zaman tebligat yapıldı ve dava sonuçlandıktan sonra bu sefer (tebligatı geç alan) başka bir taraf dava açarsa" diye birşey olmaz. Çünkü; (bkz. 3.cevap)

3) Tebligatlar 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre yapılır. Düzeltme yapıldığında da, söz konusu Kanunda duruma göre tebligat aşamaları bulunmaktadır. En son çare gazeteye ilân verilerek yapılacak tebligattır. Gazeteye yapılacak tebligat da öyle aylar sonra değil, hemen yapılması gerekir. Dolayısıyla düzeltmenin tıkanması diye bir şey de söz konusu olmaz. ... İşte o nedenle 2'nci sorunuz ile uygulamada hiç karşılaşılmaz.

Dediğim gibi kafanızın karışmaması için kendi konunuz hangi aşamada ise onunla ilgilenin; şu yapıldı, şu aşamadayız gibi. Onun dışındaki konularla kafanızı yormayın. ... Bir diğer konu benim 41'inci madde gereğince yapılacak düzeltmeler ile ilgili Kitap çalışmam bununmaktadır. (Site'nin "Kitap" bölümünde de yer almaktadır.) Madem bu konu ile bu kadar ilgilisiniz; eğer adresinizi yazarsanız size bir adet hediye olarak gönderebilirim. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bilalbozan

10 yıl 1 ay önce #2007 Yazan: bilalbozan
efendim,böyle bir kitap arıyordum zaten.Çok naziksiniz taa gönülden teşekkür ederim size,fakat sizin bu sitede yazdıklarınız hediye olarak kafi.Ben bu kitabı irtibat numarasından sipariş edeceğim çok faydalı olacağına inanıyorum.Kadastroya ilgim kendi parselimin probleminden ileri geliyordu ama bu branş cok ilgimimi çekti,liseden sonra okuyupta bu işte görev yapamadığıma pişmanım..hoşćakalın..tekrar çok cok teşekkür ederim

10 yıl 1 ay önce #2040 Yazan: bilalbozan
Sn.Hüseyin KOÇAK bey,hediyediniz bu değerli kitabınız için sonsuz teşekkür ederim,hediyenizle beni çok mutlu ettiniz...saygılarımla efendim.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: hkocak

Sayfa oluşturma süresi: 0.083 saniye
Geliştiren: Kunena Forum