41.madde düzeltim kesinleşmesi

10 yıl 3 ay önce #1628 Yazan: bilalbozan
Merhabalar...
1-) Düzeltme sonucu etkilenen X,Y,Z parselden Z' parsel 30 içinde itiraz etse,X ve Y parsel düzeltmeye itiraz etmediklerinde:30 gün sonunda X,Y parseli etkileyen durum kesinleşirmi,yoksa Z' parselin kendini etileyen durumu için sulh hukuğa dava açması tamamen tüm dosyayı ( X,Y parseli etkileyen durum dahil)kesinleşmeye engelmidir.

2-) Kamulaştırma yapılan bir bölgede 41.m.ölçümünde düzeltmeden negatif etkilenen komşu parsel sahibi de bulunup parsel maliki adı altında 41 tutanağına bilir kişilerle birlikte imza atıyor..düzeltme sonunda tebligat yapılacağında malikin bu kişi olmadığı ve tapusunu kamulaştırma işlemi sonucu DSİ'ye devrermis olduğu durumda tebligat kime yapılır,bu düzeltmeye itiraz hakkı DSİ'ninmidir.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 3 ay önce #1645 Yazan: hkocak
Sn. "bilalbozan" dikkatine;

1) 41 düzeltmesinden etkilenen parsel maliklerinden birinin, tebligatı takip eden 30 gün içinde dava açması halinde; dava sonuçlanıncaya kadar diğer parseller de kesinleşmez.

2) 41 düzeltmesinde parsel malikinin tutanağı imzalaması diye bir zorunluluk bulunmamaktadır. Sizin kastettiğiniz galiba malikin, 30 gün içinde dava açmayacağına dair olsa gerek. Siz o imza sahibinin de o an için malik olmadığını belirtiyorsunuz, o zaman tebligat sizin de belirttiğiniz gibi kamulaştırma yapan kuruma yapılması gerekir. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bilalbozan

10 yıl 3 ay önce #1686 Yazan: bilalbozan
Efendim,41.düzeltmesi yapılan taşınmazımın kamulaştırılması söz konusuydu.DSİ,bana bir süre zaman tanımıştı.Fakat şu anda düzeltme işlemi sürerken acele kamulaştırma davasıyla karşı karşıya kalma durumum olabilir.Çünki düzeltme yapılacak alan çalışma alanı ve HES inşaatı için malzeme alınması gerekiyor.Haliyle durumumu anlattım ve bir süre daha bana zaman tanıdılar.Fakat malümunuzdur ki 30 günlük düzeltmeye itiraz süresi,davanın görülme süresi,dava sonucuna itiraz temyiz süresi derken uzun süren bir süreç olacaktır.Böyle durumda prosedür nedir? Teşekkür ederim..

10 yıl 3 ay önce #1717 Yazan: bilalbozan
burada biraz karışık bir durum oldu sanki,kadastro kanunu dışında kadastro dışı bir konu da(kamulaştırma işlemi) mevcut. Kanun gereği yapılan bir düzeltme işlemi sürerken bir başka kanun gereği yapılacak kamulaştırma çakışıyor..bekleyelim görelim,sonucu burada yazarım.

10 yıl 2 ay önce #1843 Yazan: bilalbozan

hkocak Yazan:: Sn. "bilalbozan" dikkatine;

1) 41 düzeltmesinden etkilenen parsel maliklerinden birinin, tebligatı takip eden 30 gün içinde dava açması halinde; dava sonuçlanıncaya kadar diğer parseller de kesinleşmez.

Efendim,tebligatı takip eden 30 gün içinde etkilenen parsel maliklerinden biri dava açtığı ve sonucunda haliyle diğer parsellerinde kesinleşmeyeceği durumda,diğer etkilenen parsel maliklerinin 30 gün içinde itiraz etmemiş olması durumu,onların süresinde itiraz etmemelerine rağmen parselleri için itiraz etme hakkını saklı tutarmı?

Bir diğer ricam;tebligatların tümü bi kaç gün aralarla ilgililere ulaştığında en son ve geç tebligat ulaşan tarihte tümüne bir olarakmı 30 günlük süre başlar,ya da;her tebligat ayrı ayrı ulaştığından herkese ayrı ayrı 30 günlükmü olur süre başlangıcı. Örnek: Ahmet'e şubat 1'de ulaşsın,Mehmet'e de şubat 5'te ulaşsın. teşekkür ederim...

10 yıl 2 ay önce - 10 yıl 2 ay önce #1845 Yazan: hkocak
Sn. "bilalbozan" dikkatine;

Birinci sorunuzun cevabı; "Hayır". İkinci sorunuzun cevabı ise; Ahmet ile Mehmet'in süresi birbirinden bağımsızdır.

İtiraz süresi 30 gündür. O süre içerisinde itiraz hakkı kullanılmamışsa, herhangi bir şekilde itiraz hakkı saklı kalmaz.
Ahmet'e tebligat 1 Şubatta ulaşmışsa o gün sayılmaz ve 2 şubattan itibaren 30 günlük süre başlar (Şubat 28 gün) Ahmet'in dava açma süresi 3 Mart mesai bitiminde sonuçlanır. Tebligatın 5 Şubatta ulaştığı Mehmet'in dava açma süresi ise 7 Martta sona erer. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bilalbozan

Sayfa oluşturma süresi: 0.055 saniye
Geliştiren: Kunena Forum