22-a uygulama tutanağı

10 yıl 3 ay önce #1757 Yazan: boon_tr_42
Merhaba Üstadım 22-a çalışmalarında taşınmazın değerlendirme işlemi sonucunda her parsel için Uygulama Tutanağı düzenleniyor .Uygulama tutanağı genel olarak tespit tutanağına benzemektedir.Uygulama tutanağının Değerlendirme ve/veya Edinme sebebi doldurularak Muhtar ve Bilirkişilere el yazıları ile okudum yazdırılıp imzalatılmaktadır.Uygulama tutanağının Mülkiyet sütunu genelde (yol , dere gibi taşınmaz bölünmez ise) "TAPU KÜTÜĞÜNDE OLDUĞU GİBİDİR" Yazılarak Görevlilerce imzalanmaktadır.Benim sormak istediğim
1- Uygulama tutanağının Mülkiyet sütununun "TAPU KÜTÜĞÜNDE OLDUĞU GİBİDİR" diye doldurulduğu durumlarda bu sütunda görevlilerden Muhtar ve Bilirkişilere imzalatma sak daha uygun olmazmı? Muhtar ve Bilirkişiler Uygulama tutanağının Değerlendirme ve/veya Edinme sebebi sütununu adı ve soyadını yazdırıp okudum diye el yazısı ile yazdırsak mülkiyet sütununa imza olmasak uygun olmaz mı .Vereceğiniz cevap için şimdinden teşekkür ederim

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 3 ay önce - 10 yıl 3 ay önce #1771 Yazan: hkocak
* UYGULAMA TUTANAĞINDA MUHTAR/BİLİRKİŞİ İMZASI (Sn. "boon_tr_42" dikkatine)

Uygulama tutanağındaki imza yeri mülkiyet durumunun yazılmakta olduğu üçüncü sayfasında yer almaktadır. Madem ki böyle o halde, ikinci sayfada yer alan "Değerlendirme ve/veya edinme sebebi" bölümüne imza alınırken üçüncü sayfadaki yerlere de imza almak zor olmasa gerek. Mülkiyet hanesinin hatalı yazılmasından muhtar ve bilirkişinin sorumluluğu ne kadar olacaktır? Bilindiği üzere 22/a çalışmaları teknik içeriklidir, mülkiyet değişikliğini içermez. O halde, uygulama tutanağına yazılan da tapu kütüğündeki durumdur. Tapu kütüğündeki durum kadastro elemanlarının mı görevine girer yoksa muhtar ve bilirkişilerin mi? Tabi ki kadastro elemanlarının sorumluluğuna girer.

Muhtar ve bilirkişilerin sorumluluğu ne olacaktır?.. Eldeki verilere bariz aykırı düşecek şekilde zemindeki sınırla ilgili beyanda bulunmaları hali sorumluluk getirebilir. Ki, böylesi bir sorumluluğa (eldeki belgelerden haberdar olan) kadastro elemanları ile birlikte girerler diye düşünüyorum.

Hepsi bir yana madem ki, imza yeri uygulama tutanağının mülkiyet durumunun yazıldığı üçüncü sayfasında yer alıyor o halde şekil eksikliği yapılmayıp, o kısma da imzanın alınması daha doğru olur. ... Hüseyin KOÇAK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.049 saniye
Geliştiren: Kunena Forum