TEVHİD

10 yıl 2 ay önce #1863 Yazan: blltk7141
Değerli Meslektaşlarım
Soracağım soru ikiden fazla parselin tevhidinde karşılaştığım sorunla ilgili olacak.
Tevhidini yapacağım parseller farklı kişilere ait olan ve yapılan sayısallaştırma sonucu sistematik ve orantısal olmayan tecviz dahilindeki yüzölçüm hatalarına sahip.
2010/4, tevhid işlemi için tecviz dahilindeki yüzölçüm hatasına düzeltme yapılmaz tapu alanı üzerinden tevhid yapılır diyor.
Farklı kişilere ait olduğundan ve tevhid sonrası yapılacak işlemde yüzölçüm hatasının giderilecek olması ve bunun hisse anlaşmazlığına sebep olacağını düşünüyorum.
Benim çözümüm tek tek düzeltme yapıp oluşacak parselin temiz olarak oluşmasıydı.
Siz değerli büyüklerimin de bu konuya bir yorum getirmesini rica ediyorum.
İyi çalışmalar..

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 2 ay önce #1864 Yazan: hkocak
* FARKLI KİŞİLERE AİT PARSELLERİN TEVHİDİ VE YÜZÖLÇÜM HATASI (Sn. "blltk7141" dikkatine)

Tevhit işlemine tabi parsellerde yüzölçüm hatası tespit edilmesi halinde düzeltme işleminin hangi aşamada yapılacaktır? Bu konuda 2010/4 sayılı genelgenin 12 ve 28'inci maddesinde iki ayrı düzenleme bulunmaktadır.

Genelgenin 12’nci maddedeki düzenlemeden, tevhit işleminden önce hatanın mahiyetinin araştırılması, hata varsa hatanın düzeltilmesi gerektiği; 28’inci maddedeki düzenlemeden ise; parsellerin bir bütün olarak değerlendirilerek oluşan yeni parsele göre yüzölçüm kontrolü yapılması gerektiği anlaşılmaktadır.

Tevhit işlemine tabi parseller aynı kişiye ait olabileceği gibi farklı kişilere ait olması da mümkündür... Parseller aynı kişiye ait ise düzeltmeninin hangi aşamada yapılacağı önem arz etmemektedir. Ancak, parsellerin farklı kişilere ait olduğu durumlarda, (sizin de önerdiğiniz şekilde) tevhit sonucu oluşacak ana parseldeki hisse oranlarının adaletli olmasını sağlamak bakımından düzeltme işleminin tevhit öncesi yapılması daha uygun olacaktır.

Bu konuda; Sitenin "MAKALELER" kategorisi "TAPU-FEN" bölümünde; "Birleştirme İşlemine Tabi Parsellerde Yüzölçüm Hatası ve Düzeltme" konulu bir makale bulunmaktadır. Okumanızı öneririm. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: blltk7141

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.057 saniye
Geliştiren: Kunena Forum