Alan Düzeltmesi.

6 yıl 1 ay önce #7198 Yazan: atay_bekir
Üstadım A mahllesinde 133 numaralı parsel: 4753 sayılı çiftçiyi topraklandırma kanun gereği 6250 m2 lik tapu kaydı uygulanarak 6300 m2 alan üzerinde tescil görmüştür. Tutanağın edinme sütununda ise Tapu Kaydının hudutlarının değişikliğe uğradığı mahallinde yapılan pafta tatbikatı ile muhtar ve bilirkişilerin ortak beyanında anlaşılmakta olduğu şeklinde açıklama yapılmıştır. Parselin planimetre ile alan hesabında yüzölçümü hesap cetvelinde 61*100=6100 m2 yi ilk yüzölçümü kısmına, kesin yüzölçümü kısmınada 6300 m2 yazılalara düşünceler sütununa tecviz dahlinde şeklinde belitme yapılmış.
Vatandaş aplikasyon krokisi için Lihkab başvurunca parselin alanının 5500 m2 olarak geldiği tespit ediliyot ve lihkab müdürlüğü yazı ile alan düzelmesi yapılması için başvuruda bulunuyor. Parselin Toprak Tevzi paftası ve bu paftadaki sınırların uçuş paftasına aktarılmış sınırlarının uyumlu olduğu bu sınırlara göre de parselin alanının 5500 m2 geldiği tespit ediliyor biz müdürlük olarak burada 41 düzelmesi yapınca vatandaş benim bu yer için 6250 m2 üzerinde tapu kaydım vardı şimdi nasıl olurda 5500 m2 olur gibisinde itirazda bulunması yaptığımız 41 işlemini sakatlar mı? Zeminde parsel ve komşu parseller bir bütün halinde sürülü olduğundan belirgin sınır bulunmamaktadır. SAYGILARIMLA...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

6 yıl 1 ay önce - 6 yıl 1 ay önce #7201 Yazan: hkocak
Sn. "atay_bekir" dikkatine;

Asıl düzeltmez iseniz, aynı vatandaş 6300 m2 üzerinden tasarrufta bulunmaya kalktığıbda üçüncü şahısların hakkının zarar görme riski doğar. Dolayısıyla siz kendi arşivinizdeki teknik belgeler neyi öngörüyorsa onun gereğini yapın, ilgilisinin itirazı varsa 41'e karşı dava açar. Bu durum sizin yaptığınız işi sakatlamaz, sizi de vebal altına sokmaz. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: atay_bekir, surveyor

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.047 saniye
Geliştiren: Kunena Forum