BELEDİYE'nin Yeşil Alana Terk İşlemi

10 yıl 5 ay önce #1444 Yazan: Sinova57
Özel Harita Mühendisi tarafından hazırlanan tescil beyannamesine göre Şahısa ait 3 adet Arsa vasıflı parsel'in şekli imara elverişli olmadığı için yeni bir düzenleme yapılmış, yapılan düzenlemeye göre;

A parsel 20 m² Arsa Yoldan İhdas (Belediye Adına)
A parsel 20 m² Arsa 1, 2 ve 3 parsel ile birleşti T oldu
1 parsel 24 m² Arsa 41 düzeltmesi
1 parsel 25 m² Arsa A, 2 ve 3 parsel ile birleşti T oldu
2 parsel 29 m² Arsa 41 düzeltmesi
2 parsel 30 m² Arsa A, 1 ve 3 parsel ile birleşti T oldu
3 parsel 34 m² Arsa 41 düzeltmesi
3 parsel 35 m² Arsa A, 1 ve 2 parsel ile birleşti T oldu
T parsel 110 m² Arsa İfraz sonucu 4 ve Y Parsellere ayrıldı.
4 parsel 90 m² Arsa Şahıs adına tescil edilecek.
Y parsel 20 m² Park Belediye adına tescil edildikten sonra terkin edilecek.

NoT: Metrekareler sembolik olarak yazılmıştır. Gerçek metrekareleri beyanname yanımda olmadığı için yazamadım.

Belediye Meclisi 2009 yılında Yoldan ihdas edilen parseli satış kararı almış. Dosya içinde mevcut.

Yine dosya içerisindeki Encümen kararında ise Vatandaşın parsellerinin şeklen inşaat yapımına elverişli duruma gelmesi amacıyla, Yoldan ihdas yaptığı kısmı şahısın arazisi ile birleştirmek ve sonrasında da ifrazen taksim yapmak suretiyle parselin başka bir tarafından ihdas parseli kadar kısmı önce Belediye adına tescilinin sağlanması ve ardından da Park'a terkinin yapılması yönündedir.

İşlemin karşılanması hususunda kafamda tereddütler var.
1- Meclis kararında yalnızca satıştan bahsedilmiş olması
2- Belediyenin ifrazen taksim yapabileceğini biliyorum ama, Bunun için Meclis kararı gerekir mi?
3- Belediyenin Kendi adına tescil ettirdiği Arsayı Park olarak terkini mümkün mü?
4- Bu işlemin yapılması veya yapılmaması hususunda, başka sakıncalı durumular var mı?

Bu konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.071 saniye
Geliştiren: Kunena Forum