EĞİTİM TESİS ALANINDA İFRAZ

10 yıl 7 ay önce #1122 Yazan: SİYABEND
İmar Planında Eğitim Tesisi Alanında (ilköğretim,orta ğretim v.b.) bulunan ada bazında bir parsel ifraz edilebirlir mi?
Ya da Eğitim tesisi alnlarının ifraz şartları nelerdir ?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 7 ay önce - 10 yıl 7 ay önce #1148 Yazan: hkocak
* EĞİTİM TESİS ALANINDA İFRAZ (Kullanıcı adı "SPARTACUS" dikkatine)

Bilindiği üzere imar plânı içerisindeki "eğitim tesis alanı", DOP'tan oluşturulmaktadır. 18'inci maddenin uygulaması gecikiyor, eğitim alanının bir an önce oluşturulması gerekiyorsa oluşturuılması mümkündür. Örneğin; kamulaştırma yapmak şeklinde bu tesisler oluşturulabileceği gibi; tesislerin oluştıurulacağı kadastro parseli ya da parselleri uygun kadastro parsellerinde ise (örneğin: vatandaş tarafınan bağışlanan bir parsel üzerinde olabilir ya da belediye taşınmazı üzerinde buluabilir ve de belediye buranın o amaçla kullanmasında sakınca görmüyor olabilir ya da hazine taşınmazı veya Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmaz üzerinde olabilir ve de ilgili Bakanlık Yasanın 11'inci maddesi gereğince o amaçla kullanılmasına onay vermiş olabilir. İşte bu gibi durumlarda) kamulaştırmaya gerek olmaksızın da bu tesislerin oluşturulması mümkündür.

İfraz işleminin yapılabilmesi için teknik anlamda ayrıca özel bir şarta gerek yoktur, yeterki belediye encümeni tarafından; yapılan işlemin imar mevzuatına aykırı olmadığı onaylanmış olsun. ... Hüseyin KOÇAK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.053 saniye
Geliştiren: Kunena Forum