İMAR

10 yıl 7 ay önce #1217 Yazan: milli emlakçı
Plan tadilatı yapılmadan imar uygulama işlem yapılmıştır. Şöyle ki planda eğitim tesis alanı olarak görülen imar adası parselasyon sırasında eğitim tesis alanı, yol ve konut alanı olarak ayrılmıştır. Söz konusu uygulama bölgesinde hazinenin mülkiyetinde taşınmaz(tescil harici alan ve kadastro parseli)bulunmamaktadır. Ancak düzenleme ortaklık payından oluşturulan alanlardan tescile tabi olanlar Maliye Hazinesi adına tescil edeceğinden plan tadilatı yapılmaksızın eğitim tesis alanın bir kısmının uygulama esnasında yol ve park olarak ayrılmasına idaremizce dava açılmıştır. İdare Mahkemesi uygulamaya giren kadastro parsellerinin mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olmadığından Hazinenin menfaatini olumsuz yönde etkileyecek bir durum olmadığını öne sürerek davamızı ehliyet yönünden reddetmiştir. Her ne kadar uygulamaya giren parseller hazine mülkiyetinde olmasa da düzenleme ortaklık payı ile oluşan ve tescile tabi olan yerlerin bütünlüğünü korumak açısından bu davanın idaremizce açılması uygun olduğu kanaatindeyim. Ancak bu konuyla ilgili siz saygıdeğer üstadların görüşünü almak ve İdare Mahkemesinin vemiş olduğu kararı temyize götürmenin uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorum. şimdiden teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 7 ay önce - 10 yıl 7 ay önce #1220 Yazan: hkocak
* EĞİTİM TESİS ALANI HENÜZ TESCİL EDİLMEMİŞ (Kullanıcı adı "milli emlekçı" dikkatine)

Evet DOP'tan oluşturulan eğitim tesis alanları Maliye Hazinesi adına tescil edilmektedir. Ancak sizin anlatımınızdan, imar plânında eğitim alanı olarak görünmesine karşın, henüz tapu kütüğüne tescil edilmemiş. Yapılan uygulama hatalı bile olsa Maliye Hazinesi adına doğmuş bir hak bulunmadığı için Mahkemece, Maliye Hazinesini taraf görülmemiş olabilir. ... Hüseyin KOÇAK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.069 saniye
Geliştiren: Kunena Forum