Ortamalı sicinlinde kayılı olmayan meralar

10 yıl 1 ay önce #2123 Yazan: asaf
Değerli Üstadlarım;

Kadastro Müdürlüğünde mühendis olarak çalışmaktayım. Ortamalı sicilinde kayıtlı olmayan meralar ve çeşmeler tapu kütüğüne belediye adına tescil edilmiş. Yani tapu kaydında bu vasıflarla belediye adına taşınmazlar gözüküyor. Bu parseller 18. md. uygulamasına tabi tutulması halinde ne tür işlem adımı izlenmelidir?

-Meralar için, mera komisyonundan tahsis amacı değişikliği talep edilebilir mi?
-Çeşmelerin durumu ne olmalı (konumu ve vasfı korunmalı mı yüzölçümü üzerinden DOP alınmalı mı?)

Uygulama dosyası önümde kontrol için bekliyor. Yanlış yapmama adına engin bilgilerinizden istifade etmek istiyorum. Vereceğiniz görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 1 ay önce - 10 yıl 1 ay önce #2125 Yazan: hkocak
* TESCİLLİ MERA VE ÇEŞMENİN 18'E TABİ TUTULMASI (Sn. "asaf" dikkatine)

Uygulamaya giren parsel kimin adına tescilli ise, o parsellere karşılık verilecek imar parselleri de ona tahsis edilir. Genel kural budur... Ama meranın belediye adına tescilli olması biraz kafayı karıştırmaktadır. O mera neden tescil edilmiş?

Çeşme, büyük ihtimal uygulama sonrasında da çeşme olarak çıkacaktır. Dolayısıyla uygulamaya girdi çıktı şeklinde olacaktır. Öyle olursa zaten hiç sorun değil. Ama çeşme tümden ordadan kalkmış ve herhangi bir parsel gibi uygulamaya dahil edilmişse; bence, diğer parsellerden kesilen oranda DOP kesintisi yapıldıktan sonra kalan miktar için belediye adına parsel oluşturulur ya da bir imar parselini doldurmazsa hisse verilir. Çeşme bu şekilde halledilebilir...

Meranın biraz araştırılması gertekir, niye belediye adına tescil edilmiş? Tescile dair mantıklı, ikna edici bir veri elde edilemez ise; benim önerim; madem ki belediye adına tescilli tıpkı çeşme örneğinde olduğu gibi gerekli DOP kesintisi yapıldıktan sonra kalan miktar için belediyeye imar parseli tahsis edilmeli ancak durumdan Maliye kuruluşunun da (defterdarlı ya da malmüdürlüğü) bir şekilde haberdar edilmesi gerekir diye düşünüyorum. ... Hüseyin KOÇAK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.055 saniye
Geliştiren: Kunena Forum