ORMAN TAHSİSİ MAHKEME

9 yıl 3 ay önce #3381 Yazan: Ahmt1972
Köyümüzde kadastro çalışması yapıldı. Babama ait olan ve şuanda babam tarafından kullanılan fındık bahçesinin bir bölümü ileride kolaylık olsun diye benim üzerime tahsis yapılmış. Aradan süre seçmiş tapular alınmış ama bize tahsis edilen yer için orman müdürlüğü burası 1955 yılındaki hava fotoğraflarından, haritandan şundan bundan diye ihtiyati tedbir kararı , yerin orman arazisi olarak tahsisi , bana yapılan tahsisin iptali , dava ve vekalet ücretlerinin bizden alınması için mahkeme açmış ben bunu mahkeme tebliği gelince öğreniyorum. Mahkeme konusu alan şuanda fındık bahçesi belki 20 seneden fazladır da fındık bahçesi olarak kullanılıyor. 2/b ye giriyor mu burası .Ben bu konuda ne yapayım . Nasıl bir savunma yazayım. Görüşlerinizi bekliyorum. Hepinize teşekkürler....

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

9 yıl 3 ay önce #3403 Yazan: hkocak
Sn. "Ahmet1972" dikkatine;

Babam tarafından kullanılıyor diyorsunuz ama babanız adına tapu var mı, orada daha önce kadastro geçti mi onu belirtmemişsiniz. Size tahsis yapıldığından bahsediyorsunuz; bu tahsis nasıl bir tahsis? Belli değil... Örneğin orada kadastro çalışması yapıldı ve babanız adına tapulanmış olduğunu varsayıyorum. Babanız da o yerin sizin olmasını istiyor. Anladığım kadarıyla tapuda herhangi bir işlem yapılmamış... Tapuda işlem yapılmış olsun ya da olmasın, ne yazık ki tapulu yerlerin orman haritasında kaldığı örneklerle çokça karşılaşılmaktadır.

Anlaşılan o ki babanıza ait yer halen orman haritası içerisinde kalmaktadır. Ve de ormana katmak için dava açılmış durumdadır. Sizin savunmanız, yazınızda da geçtiği üzere, şu kadar zamandan beri kullanımınızda olduğu ve (varsa) şu tarihte yapılan kadastro çalışmalarında adınıza tapulanmış olduğu, bu yerin fındık bahçesi olup ormanla ilgisi bulunmadığını, orman kadastrosu çalışmalarında hassas çalışılmamış olması nedeniyle taşınmazınızın orman sınırları içerisinde bırakılmış olabileceği şeklinde bir savunma yapabilirsiniz...

Yerinizin 2/B sahasında kalıp kalmadığını orman haritasına bakarak anlayabilirsiniz. Bu da kadastro paftası ile orman haritasının çakıştırılması ile anlaşılır... Bunun için de önce kadastro müdürlüğüne başvurup yerinizin orman haritasında 2/B sahasında kalıp kalmadığını sorun. Kadastro paftasından anlaşılamıyorsa, kadastro müdürlüğünden parselinizin plân örneğini alıp, Orman İdaresine başvurup plân örneği ile orman haritasının çakıştırılmasını talep edin. Talebiniz uygun görülürse, gerekli kontrolü yapıp size bilgi verebilirler diye düşünüyorum. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Şükrü MERCİMEK

9 yıl 3 ay önce #3410 Yazan: Ahmt1972
Sayın Hüseyin Bey biraz eksik yazdım galiba ;
Köyde kadastro çalışması yapılıyor yer tapusuz babamda yeri kadastroda bana yazdırıyor. budan sonrasını mahkeme kâğıdına yazıyorum '3402 s.k.5304 sayılı değişik maddeleri uyarınca askıya çıkan orman parsellerinin yapılan arazi ve büro incelemesinde eski ve yeni tarihli amenajman (bu neyse) planı ve meşcere haritası (ne haritası ise) eski tarihli memleket haritası ve 1955 tarihli hava fotoğrafları yardımıyla kadastro çalışması yapılan yerin orman arazisi olarak yan parselle birleştirilmesi talep ediliyor. bu yer belkide 40 yıldan fındık bahçesi olarak kullanılıyor.nasıl yapalım ?

9 yıl 3 ay önce #3417 Yazan: hkocak
Sn. "Ahmet1972" dikkatine;

Aslında daha önce yazdıklarıma ekleyeceğim pek bir şey yok. Aslında sorunuz halen bulanık. Tapusu yok diyorsunuz, sonra da benim adıma yazdırıyor diyorsunuz? Yazdırılmış olması aynı zamanda sizin adınıza tapu çıkarılması anlamına da gelir... Her neyse; bu aşamada sizin yapacağınız davanızı takip etmek ve sonucuna göre işlem yapmaktır. ... Hüseyin KOÇAK

Sayfa oluşturma süresi: 0.054 saniye
Geliştiren: Kunena Forum