Korunması gerekli kültür varlığı cins değişikliği

8 yıl 11 ay önce #4365 Yazan: elifduru
Sayın üstadlarım; TKGM 2010/10 sayılı genelgenin son haline göre
"........Bu nedenle 2863 sayılı Yasanın 7. maddesi ve anılan Yönetmelik gereğince tescil edilen parsellerde ve sit alanlarında imar uygulamaları ve talebe bağlı olarak yapılan cins tashihi gerektiren işlemler (Yeni İnşaat, kısmi ve tamamen yıkım, restorasyon vb.) ile yüzölçümü değiştiren (yola terk, yoldan ihdas, ifraz ve tevhit vb.) işlemlerin ilgili koruma kurulundan izin alınarak yapılması gerekmektedir.
(Ek paragraf: 21/5/2014 tarih ve 23294678.010.06.02/28591 sayılı Makam Olur’u ile) 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu 10. maddesi hükümleri ile 11.06.2005 tarih ve 25842 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları, Proje Büroları ile Eğitim Birimlerinin Kuruluş, İzin, Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin 7. maddesinin b ve f bentlerinde yer alan düzenlemeler kapsamında "taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları, bunların koruma alanları ve sit alanlarında, tadilat ve tamiratların; özgün biçim ve malzemeye uygun olarak gerçekleştirilmesini denetlemek, uygun bulunanlara onarım uygunluk belgesi düzenlemek" ve "koruma bölge kurulları tarafından onaylanmış rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerine ilişkin uygulamaları denetlemek, projesine uygun tamamlanan uygulamalar için kullanma izin belgesi düzenlemek" yetki ve görevleri Koruma, Uygulama ve Denetim Büroları, Proje Bürolarına (KUDEB) verilmiş olduğundan, KUDEB'ler tarafından düzenlenen projeye uygun tamamlandığına ilşikin yazı ve kullanma izin belgesinin varlığı halinde taleplerin ilgili koruma kurullarına intikal ettirilmeden karşılanması gerekir...."
Sorum şu: Bu genelge metnine göre korunması gerekli kültür varlığı beyanı olan bir taşınmazda cins değişikliği işlemi yaparken MUVAFAKAT almak için KUDEB'e yazı yazılması yeterlimidir yoksa Koruma Kurulunada yazmak gereklimidir?

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.109 saniye
Geliştiren: Kunena Forum