PERFORMANS SİSTEMİNDE EŞİT İŞ BÖLÜMÜ VE HAVALE

11 yıl 4 ay önce #35 Yazan: Hakan AYDENİZ
PERFORMANS SİSTEMİNDE EŞİT İŞ BÖLÜMÜ VE HAVALE (yetki verme)
1 GEREKÇE : Teşkilatımızın kurulduğu günden bu güne kadar dairedeki iş dağılımı hep MÜDÜR(yada yetkili Md. Yardımcısının insiyatifine) bırakılmıştır. Modern ve çağdaş hizmet üretiminde kişisel etkilerden kaynaklanan sorunları en az seviyeye çekmek gerekmektedir.
2 SORUNUN KAYNAĞI:Müdüriyetlerde, gelen işlemlerin hepsinin tamamlanması için (eğitim, bilgi, beceri, başka tecrübe yetersizliği vs.. gibi nedenlerle) Az Çalışana AZ; Çok Çalışana ÇOK işlem havale edilmesinden kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.
2.1 Müdürlerin Kötü niyetli veya taraflı işlem havalesinden kaynaklı sorunlar;
Örnek – 1 : Özellikle ön başvuru sisteminden önceki dönemlerde İşlem Havalesine yetkili personel; tanıdıkları. Hatırını saydıkları Emlakçı veya aracıların işlemlerini; yine tanıdıları bildikleri personellerine havale etmekte; Örnek – 2 : İşlem havale eden personel; daire içerisinde kendilerine yakın olan personellere az işlem veya basit işlemleri havale etmekte,
2.2 Performans Sisteminden önce (A şahsıda aynı maaşı alıyor ama hergün 17:00'da çıkıyor bana ise dafa fazla/zor işlem havale edildi) fazla işlem verildiği için şikayetler söz konusu olurken;
4.2.3 Performans Sisteminden sonra ( A. Şahsına daha fazla işlem verildi maaşı benden fazla oldu bana ise hep basit işlemler geliyor o neden benden fazla para kansın ki Benim ondan neyim eksik? Şeklinde yakınmalar olacaktır.
3 ÇÖZÜM ÖNERİSİ : Havale YETKİSİNİN iptal edilmesi gerekmektedir. Bu günkü uygulamada Ön Başvuru sisteminde başvurusu alınan işlemler işlem havuzunda toplanmakta ve vatandaşa verilen başvuru formunda işlem yapacak personel bilgisi görünmemektedir örneğin: işlemi yapacak personel olarak KARABURUN BAŞVURU olarak görünmektedir.; havaleye yetkili Müdür veya personel tarafından yapılmaktadır.
Bu uygulamanın havale sistemine kadar aynan muhafazası ancak HAVALE YERİNE Müdürün dairedeki çalışan personeline yetki vermesi ( Müdür Yardımcılarına olduğu gibi)
Örnek – 1 :
Sıra Sicil no Ünvan İsim Eğitimi Yetkisi
1 101 Müdür AAA 4 yıllık Ünv. Hertürlü İş ve İşleyişin idaresi
2 150 Müdür Yrd. BBB 2 Yıllık Ünv. Satış, İpotek, intikal,İmar, Kat Mülk.Vs..
3 210 Bilg. İşl. CCC lise Satış, İpotek, - , Haciz, Mutemetlik
4 332 Kad. Tekns. DDD Mes.Lisesi Satış,İntikal,İmar,İfraz vs.. teknik işler
5............
6............
Personelin İşlemleri yetkili oldukları işlem türüne göre İŞLEM HAVUZUNDAN otomatik olarak almalarının sağlanması; böylece kişisel ve keyfi uygulamaların sona ereceği, personele daha çok uzman oldukları veya İDARE TARAFINDAN TAKDİR EDİLEN (bu takdir yetkisi keyfi değil sistematik ve kayıt altında alınmış olarak) işlem havalesi yapılacağı için adam kayırmanın biteceği, personelin daha çok maaş için PERFORMANS katsayısı zor olan işlemlerden de yapmak isteyeceği, gerekirse bu işlemleri yapmak için kendisini eğiteceği ve geliştireceği, bu sayede HİZMET KALİTESİNİN artacağı

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.055 saniye
Geliştiren: Kunena Forum