DEĞERLEME UZMANLARININ PROJE İNCELEMESİ

10 yıl 3 ay önce #1745 Yazan: uzgur
Diğer forumları takip ettiğimde ulaştığım bir bilgi hakkında görüşlerinizi sormak istiyorum. Tapu personelinin ve Tapu ve Kadastro müdürlüklerine çalışmakta olan lisanslı değerleme uzmanlarının bu olaya bakış açısı nasıl merak ediyorum.
"değerlemeuzmanları.net" sitesindeki forumda yapılan paylaşım şöyle, aynen aktarıyorum:
"Arkadaşlar daha önce bu platformda, benim de bahsettiğim bir konu vardı. Konuya yabancı arkadaşlar için yeniden açıklamak istiyorum. İddiamız şu idi: Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilileri, tapu müdürlüklerinde proje incelemek üzere değerleme şirketlerince görevlendirilecek kişilerin, lisanslı değerleme uzmanı olduklarını zannediyor. Halbuki bunun böyle olmadığı hepimizin malumu. Bunun kanıtlanmaya ihtiyacı var diyenleri, aşağıda linki verilen duyuruyu incelemeye ve özellikle şu kısma dikkat etmeye davet ediyorum.

"...Elektronik ortamda kayıt almak suretiyle (tapu kaydını kastediyor), tapu müdürlüklerimize proje incelemek için başvuran lisanslı değerleme uzmanlarının www.tdub.org.tr kurumsal internet adresinde güncel tutulan (TDUBun sitesindeki "Takbis proje inceleme" kısmında ismi geçenleri kastediyor) değerleme uzmanı/değerleme şirketi temsilcisi olup olmadığının kontrolünün (bu kontrolde ismi çıkan herkesin lisanslı değerleme uzmanı olduğunu sonucuna varılmasını ve buna göre işlem tesis edilmesinini istiyor) sağlanması gerekmektedir.
Değerleme uzmanlarının bu tür başvurularında, sistem üzerinden başvuru yaparak tapu sicil bilgilerini görüntüleyen kişinin yanı sıra bağlantı kurulabilmesi halinde (aynı tüzel kişi değerleme şirketlerine bağlı değerleme uzmanları, vekaletname verilen değerleme uzmanları, sistem üzerinden alınan kayıt örneği veya yatırılan döner sermaye ücretini gösterir makbuz vb. belgelerle) sistem üzerinden başvuru yapan değerleme uzmanı dışında başka bir lisanslı değerleme uzmanı tarafından da proje incelemesi gerçekleştirilebilecektir."

Bu cümlelerde açıkça istenen durum şudur: Ya tapu kaydını almak üzere e-devlet üzerinden başvuru yapan lisanslı değerleme uzmanı yada aynı şirket namına çalışan başka bir lisanslı değerleme uzmanı tapu müdürlüklerinde proje incelemesi yapabilecektir.

Güneş balçıkla sıvanmaz. Er geç, bu meslekte, mesleği gerçekten ilmiyle icra etmek isteyen ve tüm mesaisini bu işe harcayıp, bu işi ek gelir kapısı olarak görmeden yapan geçek meslek erbaplarının yetişmesini sağlayacak düzenlemeler ama AB baskısıyla ama hak hukuk gözetilerek yapılacaktır. Beklemeden elimizden geleni yapalım....Sizi tapu müdürlüklerini uyarmaya davet ediyorum. Zira TDUB un resmi internet sitesinde "Takbis proje inceleme" başlığı altında çıkan isimlerin çoğunluğu lisanslı değerleme uzmanı falan değil. Bu kandırmaca acilen sona erdirilsin."

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 3 ay önce #1752 Yazan: Ahmet Yılmazer
Valla bu iş çığrından çıktı meslektaşım, her masada bir eksper midir nedir belirsiz kişiler önlerinde proje ve tapu kütüğü açıyorlar, yazıyorlar, çiziyorlar, fotoğraf çekiyorlar. Başka kurumlarda kapıdan içeri sokmazlar Tapu Müdürlüklerini yol geçen hanı etmişler...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: uzgur

10 yıl 3 ay önce #1783 Yazan: Fuat TEBER
Ben atandığımda 100 tane Eksper/Değerleme Uzmanı vs... vardı. Şimdi 3 tane 5 tane kaldı. 15. Bölgeye çok şikayet ettiler beni, adeta kampanyalar düzenlediler...Hiç bir şeyde yapamadılar. Öncelikle SPK lisansı aslı veya örneği, Lisanslı Şirket Yetki Belgesi ve İmza Sirküleri, Yetkilinin Kimlik fotokopisi ve aslı, Şirketi bir Adi Yazılı Sözleşme ile 2. bir Şirket Yetkilendirmiş ise o Şirketinde Yetki Belgesi ve İmza Sirküleri, her halülkarda Yetkili bizzat gelmiyorsa Vekaletnamelerinin ibrazı. Tüm evrakların Aslı veya Noter tasdikli örnekleri veya herhangi bir Tapu Müdürlüğünce nizami tasdikli örnekleri. 15. Bölgedeki pek çok Tapu Müdürlüğünde "Tapu Senedi/Tapu Kaydı" zaten bedava, ilgili ilgisiz hiç önemli değil, kaldıki Değerleme uzmanları ve Eksperlere kimse birşey zaten sormuyor. Hatta kendisini Değerleme uzmanı? Eksper? olarak tanıtan biri bana hakaretle tehdit etti. "Esasa hakim olamayan Usule mahkum olur." ilkesi yok yani. Buralarda bir şeye hakim olmak istemiyor...Birileri Şehir merkezindeki bürolarında rahat rahat oturuyor, son model arabalar biniyor, tutuyor 2-3 garibana biraz para veriyor, gönderiyor Tapu' ya, oda Tapu' ya geliyor, ben Eksperim, Değerleme Uzmanıyım diye. Sonrada evrak soruyorsun, oda basıyor hakareti...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Ahmet Yılmazer, 8CF1127106, uzgur

10 yıl 3 ay önce #1785 Yazan: Agah
Mevzuata hakim olan bu meslektaşımı tebrik ederim.

10 yıl 2 ay önce #1791 Yazan: uzgur
Diğer forumları takip ettiğimde ulaştığım bir bilgi hakkında görüşlerinizi sormak istiyorum. Tapu personelinin ve Tapu ve Kadastro müdürlüklerine çalışmakta olan lisanslı değerleme uzmanlarının bu olaya bakış açısı nasıl merak ediyorum.
"değerlemeuzmanları.net" sitesindeki forumda yapılan paylaşım şöyle, aynen aktarıyorum:

"eğerli Meslektaşlarım,
TKGM’nin 21.01.2014 tarihinde yayınlamış olduğu duyuru ile Lisanslı Değerleme Uzmanlarının tapu müdürlüğünden bilgi ve belge alımına yönelik açıklamasında dayanak olarak medeni kanunun 1020. Maddesinde özetle tapu sicili, ilgisini ispat eden herkese açıktır hükmüyle SPK yasasının 76. Maddesi ile ilişkilendirerek probleme açıklık getirmiştir. Burada ilgilisi Lisanslı Değerleme Uzmanıdır. Yasalarda çarklar birbirini destekleyecek şekilde döndürmeli ve amacı gerçekleştirmelidir. Medeni kanunun 1020. Maddesi SPK yasasının 76. Maddesiyle ilişkilendirilerek yasal bir irtibat kurulmuş, tapu müdürlüğünde bilgi ve belgelerin Lisanlı Değerleme Uzmanlarına verilebileceği belirtilmiştir. Ancak halen uygulamalarda tapu müdürlüklerinden bilgi ve belge alımı 20-25 yaşlarında lisansı olmayan kişilerin aldıkları, bunu da TDUB ve AŞ’ler desteklemektedirler. Dayanakları hangi yasadır? Saatin çarkları gibi yasalarda birbirini bir amaç için hareket ettirerek kurgulanmıştır. Farklı bir çark ihdas edilmiş amacı farklı ise yasalara da uygun değilse uygulamacılar ve göz yumanlar suç işlediklerini bilmelidir. Tüm tebliğler, duyurular yasalara uygun olmalı, aksi takdirde yasal yollardan iptal ettirilebilir. Bunları çıkaranlarda kanun önünde sorumludurlar.
Bazı AŞ’ler zorluk çıkaran tapu müdürlüklerini kendilerine bildirmelerini istemektedirler. Acaba zorluk çıkarma amacı nedir? Bilgi ve belge isteyenin lisansı olmadığından mı ?
Sadi Bey önemli sorunlara parmak basmış olup, aynen katılmaktayım.
TKGM’nin 21.01.2014 tarihli duyurusunu kaleme alan kişiyle görüştüm. Özetle şu soruyu sordum. Tapu müdürlüklerinden bilgi ve belge alacak kişilerin değerleme lisansının olması mı gerekmektedir? Aynen evet şeklinde cevap vermiştir."

" Sayın ÇÇR,
Duyuruyu kaleme alan kişi ve diğer tapu personelleri, TDUB yönetiminin bu duyurunun içini boşaltacak şekilde proje inceleme linki altında yetkisiz kişilerin isimlerine de yer verdiğini de biliyorlar mu acaba!

www.tdub.org.tr/takbis-proje-inceleme.html

Lisanslı değerleme uzmanı olmadığı halde bu listede yer aldığını bildiğim yüzlerce kişinin ismini ihbar mektubuyla TKGM'ne ve tapu müdürlüklerine gönderebilecek bilgiye sahibim. Ancak ben isterim ki beni temsilen iş yapan ve bulunduğu makamın saygınlığına uygun hareket etmek isteyen sayın TDUB yönetimi, internet sitesinden yetkisiz kişilerin ismini çıkararak daha fazla, bizim de hiç istemediğimiz bir şekilde TDUB'un kurumsal kişiliğine zarar vermesin.

Bu platformu takip eden arkadaşları her türlü platformda bu konuyu anlatmaya ve kamuoyu oluşturmaya davet ediyorum. Sahadayız, gittiğiniz tapu müdürlüklerinde bile anlatsanız toplu ihbara gerek kalmadan bu iş çözülür."

10 yıl 2 ay önce #1850 Yazan: 8CF1127106
Bir ekspertiz bizim kuruma gelince kendisini Avukat (pardon Cumhuriyet Savcısı) gibi görerek Müdürlüğümüzde her türlü belgenin kendisine verilmesini talep ediyor,ancak aynı ekspertiz ile biraz sohbet ettiğinizde Belediye'de kendisinin hiç yüzüne bakmadıklarını,kendilerini hiç kolaylık gösterilmediğini itiraf ediyor,aynı şekilde Avukatlar için de aynı durum söz konusu.Müdürlüğümüze gelip her şeyi istiyorlar. Vekaletname yok,kimliklerini bile zordan gösteriyorlar. Artık Avukatlar Tapu Kütüklerini incelemekten vazgeçip,Müdürlüklerimizden davalı kişilerin TC numaralarını,adreslerini talep etmeye başladılar. Utanmasalar dava dilekçelerini bile bize yazdıracaklar. Bir örnek " X Avukat Müdürlüğe gelip filan şirket adına taşınmaz satın alacağını,şirket adına geldiğini beyan ediyor,bu sefer malik olmadan bilgi verilemeyeceği kendisine iletilince,Avukat olduğunu ve yasal olarak Tapu Kütüğünü inceleyeceğini beyan ediyor,biz yine göstermeyince bu kez devreye Tapu müdürü girip tatsızlık çıkmaması için kayıt kendisine gösteriliyo". Aynı Avukat Nüfus Müdürlüğüne gidince kendisine vekaletnamesini göstermezlerse tabiri caiz ise SU BİLE VERMİYORLAR,ancak ne hikmetse neden biz herkesin derdini çözen bir kurum oluyoruz. Acaba dert çözen bir kurum muyuz ? yoksa herkesin elini kolunu sallayarak her türlü evrağı alabildiği hiç bir ilkesi olmayan bir kurum muyuz ? NE DERSİNİZ ?

Sayfa oluşturma süresi: 0.068 saniye
Geliştiren: Kunena Forum