Vekaletname

8 yıl 9 ay önce #4416 Yazan: ganioğlu
2013 yılında satıcı için psikiyatri uzmanı doktor akli melekeleri yerinde değildir vasi gerekir diye rapor vermiş raporda mini menal test puanının 20 olduğu belirtilmiş.Müdürlüğe başvuru sırasında satıcının okuma ve yazma bilmediği ve işitme ve konuşma yeteneğinin olmadığı anlaşılmıştır.2013 yılında bunlardan dolayı işlemi red edilmiştir.Kişi 2015 yılında notere giderek vekaletname vermek istemiş noter vekaletname için rapor istemiş psikiyatri uzmanı akli melekeleri yerinde olduğuna dair rapor vermiş raporda kişinin işitme ve duyma engeli ile ilgili herhangi bir belirtme yapmaksızın akli melekelerinin bu rapora istinaden noter kişinin duyma ve konuşma engelli olmasını dikkate almadan taşınmaz satım vekaleti tanzim etmeye hukuki ehliyetinin bulunduğu şeklinde rapor vermiştir.Noterde bu sağlıl raporuna istinaden vekaletname düzenlemiştir.Vekaletname de kişinin işitme ve duyma engelli olduğuna değinilmeden tanıkların yanında şu suretle söze başladı.şekliyle vekaletname düzenlemiştir.Noterlik kanununun 73. Maddesinde (Değişik: 1/7/2005-5378/23 md.) Noter, ilgilinin işitme, konuşma veya görme engelli olduğunu anlarsa, işlemler engellinin isteğine bağlı olmak üzere iki tanık huzurunda yapılır. İlgilinin işitme veya konuşma engelli olması ve yazı ile anlaşma imkânının da bulunmaması hâlinde, iki tanık ve yeminli tercüman bulundurulur.Hükmü bulunmaktadır.Noterin bu maddeye aykırı olarak düzenlemiş olduğu vekaletnameyle işlem yapılması mümkün müdür.Acaba birbirine zıt iki doktor raporu olduğuna göre buradaki hukuki durum nedir.İşlem yapılabilir mi.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

8 yıl 9 ay önce #4473 Yazan: dörtgöz
Vekaletname iki tanık huzurunda düzenlenmediği için talebin reddi gerekir.

8 yıl 9 ay önce #4474 Yazan: dörtgöz
Vekaletname iki tanık huzurunda düzenlenmediği ve vekalet yazılırken, işaret dilinden anlayan tercüman bulundurulmadığı için talebin reddi gerekir. Gürsel Öcal Dörtgöz
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy, Ahmet Oğuz Ganioğlu

8 yıl 8 ay önce #4498 Yazan: Ahmet Oğuz Ganioğlu
Üstadım bende öyle yaptım işlemi red ettim.Fakat Bölgenin şifayi görüşü vekaletname düzenlenmiş diğer konular bizi ingilendirmez oldu.Fakat ben işi red ettim ve olayı savcılığa intikal ettirdim.vERDİĞİNİZ CEVAP İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: dodo

8 yıl 8 ay önce #4571 Yazan: dörtgöz
1

Sayfa oluşturma süresi: 0.209 saniye
Geliştiren: Kunena Forum