Başvuru evrakların aslının istenme nedeni

10 yıl 10 ay önce #518 Yazan: iktisat1980
İyi günler .Benim sorum başvuru evrakları ile olacak .Bir ekspertisiz şirketi proje bakmak için başvuru yaptı.bende kendisinden yetki belgesinin ya aslı olmasını yada onaylı suretini vermesi halinde işlemini yapabilirim dedi.sonra eksper beni istanbuldaki kendi yetkili birisi ile görüştürdü.bana şu soruyu sordu: ^^sizin benden yetki belgesinin aslını veya noter onaylı suretini istemenizin nedeni nedir?.sizin kanun , yönetmelik veya genelgenizde yetki belgesi, vekalet vb. gibi işlemlerde bu evrakların fotokopisi ile iş yapamasınız diye bir madde var mı ? ^^ diye sordu.aslında basit soru gibi görüldü.

Satış, ipotek, intikal vb. gibi işlemlerde vekalet, yetki belgesi, vekalet, imza sürküleri v.b evrakların genelde hep aslını veya noter onaylısını istiyoruz.bunu bir çok tapucu arkadaşla görüştüm.kendilerine neden bu evrakların aslının istiyorsunuz diyorum.kanunda. yönetmelikde , genelgelerinizde bu dediğim evrakların fotokopisi ile iş yapılamaz diye veya aslı ile işlem yapılır diye bir madde var mı .diye sorduğumda herkes kanunda var diyor.ama herkese o kanunu, yönetmeliği veya genelgesi göster diyorum ama gösteremiyor.bende onlara siz kafanıza göre iş yapıyorsunuz diyorum.

Şirket yetkilisi benden cevap bekliyor.onun için lütfen bana akitli-akitsiz işlemlerde istediğimiz yetki belgesi , vekalet , veraset ilamı gibi evrakı müsbitenin aslı ile yapılacaktır veya fotokopi ile iş yapılmaz diye bir kanun, Yönetmelik veya genelge varsa yardımcı olursanız çok sevinirim..ben aradım ama bir türlü bulamadım.

Teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 10 ay önce - 10 yıl 10 ay önce #521 Yazan: dörtgöz
BAŞVURU BELGELERİNİN ASILLARININ İSTENMESİ GEREKİR
Tapu dairelerinde fotokopi veya faks belge ile işlem yapmak veya yaptırma mümkün değildir.Her belgenin mutlaka aslı alınacaktır. Hukukta belgenin fotokopisinin veya faksının geçerli bir belge olarak kabul edilebileceğine dair hiç bir hüküm yoktur. Sadece ıslak imzalı belgeleri geçerlidir. Diğerleri belge bile sayılmaz.
Üstelik faks veya fotokopi belgelerin kabul edilmesi halinde sahteciliklerin önüne geçilemeyecek ve tapuya olan güven de sarsılacaktır.
Hukuken geçerli belge demek "ıslak imzalı belge" demektir.
Mevzuat bir tapu işleminde bir belge aranır diyorsa, bu o belgenin ıslak imzalı olanıdır. Fotokopi veya faks kağıdı ihtilaf halinde mahkemelerde veya diğer resmi mercilerde hakkı kanıtlayıcı veya üzerinde imza incelemesi yaptırılabilecek belge olarak kullanılamaz.
Öyle heryerde fotokopi kabul edilse, cebinde niye nüfus cüzdanı taşıyasın, niye okul okuyup doktor diploması alasın, pasaport fotokopi, mahkeme kararı faks olsun, yap her belgenin fotokopisini git her yere başvur. Devlet sadece onayalı ve ıslak imzalı belge ile iş yapar...
Alım satımlarda paranın aslı verilir diye kanunlarda bir hüküm var mı?.. Taşınmaz satımında alıcı neden paraların aslı yerine fotokopisini vermiyor, devlet memura neden maaşını fotokopi olarak ödemiyor. Kanunlarda hüküm mü var maaş fotokopi olarak ödenmez diye (!)... Öyle herşey kanunda yazmaz hayatın kendisi de bir kurallar bütünüdür... Gürsel Öcal DÖRTGÖZ
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: iktisat1980

10 yıl 10 ay önce #535 Yazan: çevreci
Sayın hocam Bölgelerden,Genel Müdürlüğümüzden gelen fotokopi ve faksla nasıl işlem yapacağız(haciz,kamu haczi gibi evraklar),yapılması isteniyor.

Sayfa oluşturma süresi: 0.050 saniye
Geliştiren: Kunena Forum