eski tapular

7 yıl 6 ay önce #6056 Yazan: nejat62
Sayın yöneticiler murisimden kalan gayrımenkulleri Osmanlı arşivinden yeminli bilirkişi yoluyla çıkartıp tercüme ettirdim.Belgelerde ada ve parsel numaraları yerine etrafındaki gayrımenkullerin sahiplerinin lakapları yazılı bu nedenle yerleri bulamıyorum.Bu konuda takip etmem gereken yol acaba nedir.)köyün muhtarıylada görüşmeme rağmen)İlginiz için şimdiden tşk ederim

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

7 yıl 6 ay önce #6061 Yazan: hkocak
Sn. "nejat62" dikkatine;

Çok eski tarihli olan o tapuların yerini siz bilmez iseniz kimse bilemez... Bir diğer konu o tapuların nereye ait olduğunu tespit etseniz bile, o yerde kadastro çalışmaları geçmiş ve sizin tapunuzun uyduğu yer başkasına yazılmışsa ve de kadastronun kesinleştirği tarih üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçmişse (3402 sayılı Kadastro Kanununun 12'nci maddesi gereğince) yine bir sonuç alamazsınız.

Ama tapunun yerini bir şekilde tespit ederseniz ve o yer kadastro çalışmaları sırasında kimseye yazılmamışsa, o zaman Kadastro Kanununun Geçici 8'inci maddesi gereğince o yeri üzerinize yazdırma olanağı olabilir. ... Hüseyin KOÇAK

7 yıl 6 ay önce #6062 Yazan: nejat62
Hüseyin bey yeni öğrendiğim bir bilgi var ada ve parsel numarasının verilmeyiş sebebi arazinin revizyon görmemesinden olabilirmiş.Çünkü tercüme yapan arkadaş sayfada revizyon görüldü ibaresinin olmadığını belirtti.

7 yıl 6 ay önce #6071 Yazan: hkocak
Sn. "nejat62" dikkatine;

Doğru parsel numarasının olmaması o tapu kaydının revizyon görmediğini yani kadastro çalışmaları sırasında dikkate alınmamış olduğunu gösterir. (Bir yerde kadastro geçmeden önce oluşmuş tapularda ada ve parsel numarası bulunmaz. O yerde kadastro geçerken, mevcut tapular uygulanır, eski tapular iptal edilerek, ada ve parsel numarası verilmiş yeni tapular oluşturulur. Eski tapunun hangi parsele uygulandığı ise eski kaydın uygun yerinde gösterilir. Buna da revizyon denir.) ... Ben ilk yazımı bu bilgiyi dikkate alarak yazdım. Dolayısıyla ilk yazdıklarım aynen geçerlidir. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: pamukkale

7 yıl 3 hafta önce #6440 Yazan: nejat62
Sayın yetkili daha evvel sorduğum soruyu bıraz daha genişleterek sormak istiyorum.Murisimden kalan yerleri zabıt defterlerinden tercume ettirdim ama ada parsel yerıne etrafındakı arazilerin sahiplerinin isimleri veya lakapları yazıyordu.Daha sonra tapu müdürlüğünde yaptırdığım etraflı araştırma neticesinde TAPULARI OLMASINA RAĞMEN ARZ ÜZERİNDE BULUNAMAYAN YERLER isimli defterde benim murisimin gayrımenkulleriyle birlikte yaklaşık 240 adet yer kadastro gecerken yerleri bulunamamıştır şeklinde tutanakla karşılaştım.Kadastro tarihi 1960 olarak görünmektedir.Bu yerler hakkında herhangi bir işlemde bulunabilirmiyiz.Bu yerler nasıl oluyorda etrafındaki arazilerin sahipleri ve arazileri bulunmasına rağmen bizimkiler bulunamıyor cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

7 yıl 5 gün önce - 7 yıl 5 gün önce #6465 Yazan: hkocak
Sn. "nejat62" dikkatine;

Eski tapuda tabi ki parsel yazmaz, sınır komşuları yazar. Öncelikle o tapuların nereye uyduğunu bilmeniz gerekir. O yerde kadastro geçmiş olmalı, sizin tapunuzun uyduğu yer kadastro sırasında kimse adına tapulanmamış, tescil harici bırakılmış olmalıdır. Bu durum tamam ise o zaman 3402 sayılı Kadastro Kanununun Geçici 8'inci maddesine göre yapılacak çalışma ile o yer sizin adınıza tapulanabilir. (Mirasçı olduğunuzu belgelemeniz şartıyla.)... Eger siz o tapuların nereye uyduğunu bilmiyorsanız ki, tapular çok eski olduğu için halen o birimde yaşayan kişilerin de bilmesi beklenemez; O zaman yapılabilecek bir şey kalmıyor gibi. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: surveyor

Sayfa oluşturma süresi: 0.168 saniye
Geliştiren: Kunena Forum