CİNS DEĞİŞİKLİĞİ HARCI (İmar Kanunu 15 ve 16’ncı m

10 yıl 8 ay önce #833 Yazan: ilyas61
Sanırım cümlemi sonunda düzgün bağlayamadım. Burda tartışılan konu imar kanununun 15 ve 16. maddelerine göre yapılan ayırma haritalarında, imar uygulaması sonucu yeni oluşan duruma göre cins değişikliğine yönelik döner sermaye ve tapu harçları söz konusu olduğundan ben yazımda bunlar üzerine yorum yapmaya çalıştım.
18. madde uygulaması olsun, 15 ve 16. maddelere göre ayırma işlemleri veya yola terk işlemleri olsun bütün bu işlemlerden dolayı yeni oluşacak imar parsellerinin cinslerinin arsa olması gerektiği ve bu gereklilikten dolayı da cins değişikliği harcı alınmaması gerektiği görüşümü hala koruyorum.
Ancak ayırma veya birleştirme harçları benim ilgi alanım dışında olduğundan, çok emin ve sorumlu olmadığım konularda yorum yapmak istemem.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 8 ay önce #834 Yazan: ilyas61
Mehmet Bey sanırım cümlemi doğru şekilde bağlayamadım ve beni yanlış anladınız.
Ayırma harçları konusu benim alanım ve sorumluluğum dışında olduğundan bu konuda sizinle tartışmam bile.
Burada konumuz imar kanununun 15 ve 16. maddeleri gereğince yapılan ayırma, birleştirme ve yola terk haritaları gereğince parsellerdeki cins değişiklikleri olduğundan, ben sadece bu konuda 18. madde uygulamasında olduğu gibi, 15 ve 16 ya göre yapılan işlemlerden de cins değişikliği için döner sermaye ücreti ve harç alınmaması gerektiğini anlatmaya çalıştım. ifadem eksik veya yanlış olabilir.

kadastro müdürlükleri için uygulama 2010/22 sayılı genelgede açıklanmıştır. yorumsuz aynen yazıyorum.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2010/22 sayılı genelgesinin Döner Sermaye Hizmet Bedelinin Hesaplanması başlıklı 9. maddesinin 2. fıkrasında "3194 sayılı İmar Kanununun 15 ve 16 ıncı maddesine göre yapılan uygulamalarda, UYGULAMANIN ALTLIĞI OLAN İMAR PLANINA GÖRE OLUŞAN parsellerin, mevcut vasıflarını kendiliğinden kaybederek imar planı ile getirilen kullanım amaçlarına konu ve tabi olmaları işlemin doğal sonucu olduğu için söz konusu uygulamaların teknik kontrolünde döner sermaye bedeli olarak yalnızca kontrollük ücret bedeli alınır, ayrıca cins değişikliği döner sermaye ücreti alınmaz"
9/3 fıkrası ise "Aynı işlem dosyasında yoldan ihdas, birleştirme, ayırma ve yola terk işlemlerinin birlikte yapılmış olması durumunda her işlem için ayrı döner sermaye ücreti tahakkuk ettirilmeyip yalnızca bir adet kontrollük hizmeti alınır" şeklindedir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yyildirim02

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.233 saniye
Geliştiren: Kunena Forum