vekaletname

10 yıl 10 ay önce #616 Yazan: bedrettin toy
Mirasçılardan (A) .....Noterliğinden verdiği 25.04.2011 tarih 1057 nolu vekaletname ile (B)'yi vekil tayin etmiştir. Vekaletnamedeki satış yetkisi " Taşınmaz Satış: Müteveffa murisim babam .......'nın vukuu vefatı nedeni ile diğer mirasçılar yanında bana hertürlü yolla intikal eden veya edecek olan etmesi lazım gelen ve yine intikal yoluyla adıma kaydı yapılmış bulunan taşınmazlardaki bana düşen bilumum hak ve hisselerimin tamamını veya bir kısmını dilediği kişilere dilediği bedel ve koşullarla toptan veya parça parça, hisseli veya hissesiz olarak satmaya" şeklindedir.

Vekalet veren A'nın babası 20.11.1997 tarihinde A'nın annesi miras bırakanın eşi (B) 01.12.1997 tarihinde vefat etmiştir.

Bu vekaletnameye istinaden mirasçı A, babasından annesine annesinden de kendisine intikal edecek hisselerin satışını yapabilirmi?

Benim görüşüm anne, babadan sonra öldüğü için ve vekaletnamede de babamdan intikal edecek taşınmazmalların satışını yapmaya şeklinde yetki olduğundan dolayı yapılmaması yönündedir.

Saygılarımla...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: RAMAZAN ÇELİK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 10 ay önce #617 Yazan: RAMAZAN ÇELİK
bedrettin bey,
1. olarak sizin de dediğiniz gibi "murisim babam" diye yetki verildiği için annesinden intikal eden taşınmazlarda intikal ve satış yetkisi yok.
2. olarak annesi de babasından sonra vefat ettiği için annesinin taşınmazlarının babasına intikal etmesi gibi bir durumu yok
3. olarak ta vekaletnamede yer alan "etmesi lazım gelen" şeklinde ki yer alan ibare kafa karışıklığına sebep olabilir ama değerlendirmye alınmayacak nitelikte bir ibare.
Belirtilen tüm bu nedenlerden ötürü talebin anılan vekaletnameye istinaden karşılanmaması gerekir. Kolay gelsin.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy

10 yıl 10 ay önce #626 Yazan: m.satır
Taşınmaz babası adına kayıtlı olduğuna göre,burada irsen ve teselsülen intikal vardır.Her iki murisin ölüm tarihi vekalet tarihinden öncedir.Dolayısıyla vekaletteki yetkinin her iki muristen intikal eden hisseleri kapsayacağı kanaatındayım.Mehmet SATIR / Selçuk Tapu Müdürü

Sayfa oluşturma süresi: 0.067 saniye
Geliştiren: Kunena Forum