yola terk

6 yıl 11 ay önce #6621 Yazan: KADASTRO72
a) Imar kanunu 15 ve 16. Maddeye göre yol terki yapılarak arsaya dönüştürülen bir parselden tekrardan 15ve16. Maddeye göre yol terki yapılır mı?
b) 18 uygulaması. Sonucu oluşan bir parselden 15ve16. Maddeye göre yol terki yapılabilir mi?
Ben her ikisininde yapılmasını doğru bulmuyorum. Vatandaşa tamam senin parselin plana uygun hale geldi ev yapabilirsiniz diyoruz. daha bir yıl geçmeden belediyenin aynı parselin tekrar yol terkine karar vermesini dogru bulmuyorum.
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

6 yıl 11 ay önce - 6 yıl 11 ay önce #6630 Yazan: hkocak
Sn. "KADASTRO72" dikkatine;

Gerek 15 ve 16'ncı madde gereğince terk sonrası ve gerekse 18 uygulaması sonra; ancak plân değişikliği var ise terk gündeme gelebilir. Plân değişikliği yok ise terk işlemine de gerek olmayacaktır. Evet ilk plânlama mümkün olduğunca plân değişikliğine gerek olmayacak şekilde olması doğrusudur. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: KADASTRO72

6 yıl 10 ay önce #6674 Yazan: KADASTRO72
18 uygulaması sonucu oluşmuş bir parsel var bu parsel tekrar 18 uygulamasına tabi tutulduğunda tekrar dop kesilmiyor. Ancak 15.ve16. Maddeye göre (sözüm ona isteğe bağlı ama bence dayatma) yola terk ettiriliyor. Kişinin hissesinde azalma oluyor. 18 uygulamasından sonra yapılacak 15ve16. Madde uygulaması imar adası içindeki tevhid ve ifrazlar için geçerli olmalı.hissenin azalması olmamalı bence . bir dayatma olmasa ben imar parselimden neden yola terk yapayım.sayın müfettişim cep telefonundan yazıyorum. umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler

6 yıl 10 ay önce - 6 yıl 10 ay önce #6702 Yazan: hkocak
Sn. "KADASTRO72" dikkatine;

Aslında daha önce yazdıklarıma fazla eklenecek bir şey yok gibi... 15 ve 16'ncı maddelerin 18 uygulaması öncesinde uygulanıp uygulanmaması gerektiği akademik çevrelerde de tartışılmaya devam eden bir konudur... Yargı kararlarına göre imar plânları için esas olan 18 uygulamasıdır. 18 uygulamasını beklemeden 15, 16'ya göre yola terk yaptırmak ise malikin kişisel tercihi olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla, konuya teorik olarak baktığımızda bir dayatma yok ama belediyelerin 18 uygulamasını geciktirmesi ister istemez pratikte bir dayatma olarak algılanmasına sebep olmaktadır. ... Hüseyin KOÇAK

Sayfa oluşturma süresi: 0.053 saniye
Geliştiren: Kunena Forum