Mezarlık alanı

10 yıl 2 ay önce #1893 Yazan: rtnc
15. ve 16. maddelere göre yapılan bir ifraz işleminde ifraz edilen parçalardan biri mezarlık alanına denk geliyor. Bura arsa olarak mı değerlendirilecek yoksa cinsi mezarlık alanı olarak mı vevatandaş adına mı yoksa ilgili belediyesi adına mı tescil olacak? Teşekkürler...

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

10 yıl 2 ay önce - 10 yıl 2 ay önce #1926 Yazan: hkocak
* İFRAZ SONUCU OLULAN PARSELİN BİRİ MEZARLIĞA RASTLARSA (Sn. "rtnc" dikkatine);

Herhangi bir şahıs adına tescilli olan bir taşınmaz, tescil malikinin rızası dışında başka biri adına yazılamaz. O nedenle de ifraz sonrası oluşan parsellerden birinin mezarlığa rastlamış olması halinde o parsel yine aynı malik adına tescil edilmelidir. Gerekli formaliteleri yerine getirmesi halinde (ilgilisinin hibe etmesi ya da belediyenin kamulaştırma yapması ya da belediyenin mahkeme kararı getirmesi gibi) o parsel belediye adına öyle geçer.

Parselin cinsinin yazımına gelince; mezarlığa rasladığını yazdığınıza göre ortada o yerin mezarlık olduğuna dair resmi bir durum var. Mezarlık belirtimi yapılmaz ise ilgilisi o yeri ayıpsız bir parsel olarak satma riski bulunmaktadır. O nedenle de o parselin mezarlığa rastladığının tapu kütüğünde mutlaka görünmesi gerekir. Konuyu eldeki verilere göre değerlendirin. Eğer elinizdeki bilgi/belge o yerin cinsinin "mezarlık" yazılması için yeterli ise, cinsini doğrudan mezarlık yazabilirsiniz. Orasını mezarlık olduğu belli ama eldeki bilgi/belge parsel cinsinin mezarlık yazımı için yeterli görmüyorsanız, parselin cinsini "arsa" yazıp, (üçüncü kişilerin haklarının korunması bakımından) beyanlar hanesinde "mezarlık" olduğuna dair belirtim yapabilirsiniz. ... Hüseyin KOÇAK
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: bedrettin toy, rtnc

10 yıl 2 ay önce #1927 Yazan: rtnc
Değerli üstadım teşekkür ediyorum...

Sayfa oluşturma süresi: 0.134 saniye
Geliştiren: Kunena Forum