2B EYLEMLI ORMAN- TAPU IADE

11 yıl 5 ay önce - 11 yıl 5 ay önce #26 Yazan: ismet
Sayin Degerli Uzmanlarimiz,

Web sitenizin varligi ve sizin gibi degerli konusunun uzmanlarinin bu sitede sorularimizi yanitlayip bizlere yardimci olmasi cok sevindirici.

Oncelikle Ingiltere'de yasadigimdan dolayi, Ingilizce klavyeden yazimi yazdigimdan noktali ve noktasiz harflerdeki Turkce'ye uygunsuzluklardan dolayi anlayisinizi rica ediyorum.

Sayin Nevzat Ihsan Sari ve Sayin Huseyin Kocak'in okudugum makalaleri davamla ilgili bana umit verici, hatta olumlu yanitlar alamasam da, kuskusuz dogru yanitlari alip, dogru yonlendirilecegim dusuncesindeyim. Cunku bu 2/B ve Eylemli Orman ne yazik ki biz halk icin halen cok belirsizlikler tasiyor ve avukatimdam yada ilgili yetkililerden dahi celiskisiz dogru cevaplari alabilmek cok zor.

Sizlerin forum kosenizin oldugunun farkinda olmadan once avukatima benim davamla ilgili yorumda bulunmasi icin Sayin Nevzat Ihsan Sari'nin 2/B Alanlarinda Yurutulen Kullanim Kadastrosu Calismalarinda Eylemli Ormanlarin Durumu baslikli makalesini gonderdim ve aldigim yanit " Yolladiginiz makaleyi inceledim. Orada yazlanlar cok dogru, olmasi gerektigi sekilde anlatilmis. Fakat ne yazik ki uygulamada bu sekilde olmuyor, haksizlik doguran durumlar var." Anlasilacagi uzere benim davam bu makaleye dayanarak irdelenmemis bile.

Soru ve sorunlarimi yazmadan once vereceginiz cevaplara isik tutacagi dusuncesiyle asagida biraz bilgi vermeye calisacagim:

Yaklasik 7 yil once 1987 deki kadastro calismalarinda yaklasik 8300 metrekare buyuklugunde bu arazi benim zilliyetligini satin aldigim kisinin uzerine 2/B olarak zilliyetligi yazilmis. ( 1987 2/B tescili eklendi)

Bu bolge benim satin aldigim kisinin dedelerinin 1939 dan once tapulu arazileri imis, 1939 daki ormanlari devletlestirme kanunuyla tapulari kendilerine devlet tarafindan bir odeme yapilmadan iptal edilmis.

Kendilerinin uzun suren mahkeme surecinden sonra farkli parsel numaralari ile yaklasik 18000 metrekare buyuklugundeki alanin tapusunu almislar ve bu tapulu parsel benim 2/B araziye bir sinir komsusu.

Bu mahkeme surecindeki bilirkisi raporunda benim zilliyetligimde olan 2/B arazisinin de bu eski tapunun icinde oldugunu savunuyor. ( Bilirkisi raporu eklendi)

13/8/2010 da yapilan kadastro calismalari sonucunda benim arazi 2 farkli yerinden Eylemli Orman olarak ayrildi ve arazi 3 ayri parsele bolundu, 2 parsel eylemli orman ve kullanicisi olarak yazilmadim, diger 1 parselde ise kullanici olarak adim yazildi.

Bu eylemli orman kararina karsi dava acma suresi icinde dava actim dava halen devam ediyor. ( Eylemli ormanla ilgili bilirkisi raporu eklendi)

2/B arazinin konumu: 1 sinir bitisik sinir tapulu- 1 sinir ile tapulu ozel orman arasinda yaklasik 5-10 metre genisliginde orman- 1 siniri ile yol arasinda 5-10 metre genisliginde orman- 1 siniri ile yol arasinda takriben 10 ile 50 metre arasinda degisen genislite orman.

Eylemli orman olarak ayrilan parsellerin bitki ortusu: 2/B parsel ile eylemli orman olan parsellerin sinirinda sayili sayida kestane, ic kisimlarda yabanilesmis findik ve az sayida ihlamur agaci mevcut.

Sorularim:

Davaci oldugum eylemli orman alanlarina iliskin yapilan bilirkisi raporunda 13-08-2010 yapilan kadastro calismasinda Muhtar ve bilirkisilerin beyaniyla "EYLEMLI ORMAN " oldugu gorulmustur yaziyor, Muhtar ve bilirkisilerin beyaniyla Eylemli orman karari almak mumkun mudur?

Eylemli orman parsellerinde kullanicisi olarak adim yazmiyor, yeni cikan 2/B kanunundaki satilamayacak yerlere karsi baska bir 2/B parselinin verilmesi sozkonusu, fakat ismim yazmayinca bu kanundan ben nasil faydalanabilecegim?

2/B kanununa gore eski tapulu yerler bedel odenmeden iade olunacak deniliyor, bu eski tapu kavramina 1939 da iptal edilen tapular da dahil mi?

Eski tapularin kopyalarini almak icin Tapu Bolge Mudurlugu'ne ve Tapu Genel Mudurlugu'ne talepde bulunuldu, fakat 1939 Orman Tahdit defterinde yazan tapu kayitlari bulunamadi. Oysaki tapulu olan sinir komsumun tapu sicilinde yazan tapu geldisinin ( bu tapu kaydinin Turkce'lestirilmsi eklendi), geldisi tapu numarasi benim aradigim 1939 Orman Tahdit Defter'inde yazan tapu numarasi, bu duruma bir aciklama var midir, bu soruma verilen cevap, bu tapu geldisinde yazan tapu kayidinin benim bolge ile bir alakasi olmadigi yonunde oldu.

Beykoz Belediyesi web sitesinde imar durumu sayfasi incelendiginde agaclik alanin daha yogun oldugu bir cok yerin eskiden beri tapulu oldugu veya Eylemli Orman statusune alinmamis 2/B oldugu gorulebiliyor, bu emsaller nasil mahkemeye tasinip da, davamda emsal olarak gosterilebilir?

Ben bu bolgeyi agaclik oldugu icin begendim ve satin aldim ve yuksek imarlar cikmayacagini bilerek ve tercih sebebi yaparak. Su an imari yok ve beklenen imar %15-%20 arasinda, bu da yabani findiklari kesmenin disinda baska hic bir kesimi yasak olan agaci kesmeden uygulanabilecek bir imar orani. Biz agaclarla yasamayi bilemiyormuyuz, bu kadar agaclardan uzaklastiriliyoruz? Eski sahibi de agaclari kesmemis 1987 deki kadastrodaki agaclar aynen duruyor, zaten agac kesmis olsaydi Eylemli Orman olmazdi.

Beni yukaridaki konularda veya farkinda olmadigim konularda aydinlatabilirseniz cok memnun olurum.

Saygilarimla,

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

11 yıl 5 ay önce - 11 yıl 5 ay önce #27 Yazan: hkocak
* 2/B SAHASININ EYLEMLİ ORMAN OLARAK AYRILMASI (Sn. "ismet" dikkatine)
Öncelikle aktarımınızdan konu tam olarak anlaşılamıyor. Bahsettiğiniz yer ile sizin bağınız tam olarak anlaılamıyor. Zilyetliğini mi satın aldınız, tapu müdürlüğünde yapılan akit ile tapulu olarak mı satın aldınız, bu tam anlaşılmıyor.
Size konu hakkında bazı bilgiler yazmak gerekirse;
Öncelikle, 5831 sayılı Yasa kapsamında 2/B sahaların içinde kullanıcıları belirlemek üzere yapılan kullanım kadastrosu sırasında 2/B sahası fiilen orman olmuş gerekçesiyle orman yapılması mümkündür. Ancak bunun için muhtar ve bilirkişilerin beyanı yeterli değildir. Kadastro ekibine katılacak orman mühendisi ve ziraat mühendisinin belirlemesi ile olur. Fiilen orman olarak belirlenen yerle ilgili davanızın devam ettiğini yazıyorsunuz, davanızı takip etmelisiniz.
Eylemli orman parsellerinde kullanıcı yazılmaz. Öncelikle eylemli orman olarak belirlenen yerin orman olmadığını mahkeme kararı ile belgelendirdikten sonra kullanı olduğunuz iddiasına sıra gelir... Kendinize ait olduğunu iddia ettiğiniz yer orman içinde kaldığı için ona karşılık yer verilmesinde bahsediyorsunuz. 6292 sayılşı Yasada böyle bir düzenlemem bulunmamaktadır. Yeriniz fiilen orman içinde kaldığı gerekçesiyle herhangi bir yerden size yer verilmesi beklentisinden vazgeçin, böyle bir şey yok.
Eski tapulu yerlerin bedelsiz iadesine gelince; 1939 tarihli tapunun peşinde koşmanıza hiç gerek yok. Anblatımınızdan o yerde 1987 yılında kadastro çalışmaları yapılmış. Kadastro çalışmaları yapılan köy ya da mahalle bazında yapılır. Bu çalışmalar sırasında tapusuz taşınmazlar tapulanır, tapulu taşınmazların ise tapuları yenilenir. Yani 1939 tarihli tapu 1987 yılında yenilenmiştir. Eğer yenilenmedi ise uygulanamadı statüsünde bırakılmıştır. 3402 sayılı Kadastro Yasasının 12'nci maddesi gereğince, kadastro çalışmaları kesinleştikten sonra, önceki nedenlerle dava açılamaz. Ama tapusu varsa dava açabilmek için 10 yıllık bir süre ,çinde dava açılabilir. 1978 yılının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçtiğine göre 1939 tarihli tapu kaydı şu an artık hiç bir işe yaramaz.dediğim gibi onun peşinden koşmanızı gerek yok.
1987 yılında yapılan kadastro çalışmaları sırasında vatandaş adına tapulandığı halde daha sonra geçen orman kadastrosu sırasında; orman haritasının 2/B olan yerinde bırakılmış ise ve bu yer halen 2/B sahası olarak duruyorsa, yani fiiilen ormana ayrılmamışsa o takdirde 6292 sayılı Yasanın 7'nci maddesi gereğince ilgilisine iade edilebilir. Onun dışında fiilen ormana ayrılan yere karşılık başka bir 2/B sahasından yer verilmesi ya da kadastro öncesine ait (1939 tarihli) tapuya dayanılarak 2/B sahasının size iadesi mümkün değildir.
Sizin şu an yapabileceğiniz tek şey; fiilen ormana ayrılan yerin orman olmadığına dair açmış olduğunbuz davayı takip etmektir. ... Hüseyin KOÇAK

11 yıl 5 ay önce - 11 yıl 5 ay önce #31 Yazan: ismet
Sayin Huseyin Bey,
Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Arsa ile bagimin anlasilamadigini yazmissiniz, arsanin zilyetligini satin almistim. Bu arada forum sayfanizda benim ekleyemedigim dosyalar admin tarafindan eklendi, konuya belki biraz daha aciklik getirebilir.
Saygilarimla, Ismet

10 yıl 11 ay önce #291 Yazan: LEVENT YILMAZ
SAYIN HÜSEYİN BEY, TAPU ZABIT KAYITLARI, KADASTRO GEÇERKEN UYGULANMIŞ, ORMAN TESPİTE İTİRAZ EDEREK KONU TAŞINMAZ ORMAN VASFI İLE HAZİNE ADINA TESCİL EDİLMİŞ, BİLHAİRE BU TAŞINMAZ ORMAN DIŞINA ÇIKARTILMIŞ,BU DURUMDA İADE ŞARTLARI OLUŞUR MU.MALUM KANUNDA TAPU VE KADASTRO MEVZUATINCA OLUŞAN TAPULARDAN SÖZ EDİYOR,DÜŞÜNCELERİNİZİ RİCA EDİYORUM SAYGILARIMLA LEVENT YILMAZ

10 yıl 11 ay önce #293 Yazan: LEVENT YILMAZ
İSMET BEY ESKİ KAYITLARLA İLGİLİ SORUNUZ BENİMDE DİKKATİMİ ÇEKTİ,SANIRIM DERDİNİZİ TAM ANLATAMADINIZ, NORMALDİR, .YANLIŞ ANLAMADIM İSE , TAPU ZABIT KAYITLARI UYGULANMIŞ ADINIZA TESPİT YAPILMIŞ,KADASTRO TESPİT TUTANAĞINA ,ORMAN İTİRAZ ETMİŞ VE ORMAN VASFI İLE HAZİNE ADINA TESCİL EDİLMİŞ, ŞİMDİ DE ORMAN VASFINI YİTİRDİĞİNİ ÖĞRENİYORSUNUZ İADE KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLİR Mİ DİYE SORUYORSUNUZ BU ŞEKİLDE Kİ SORUNUN CEVABINI ÜSTATLARIMIZDAN RİCA EDELİM SAYGILARIMLA LEVENT YILMAZ

10 yıl 11 ay önce #296 Yazan: ismet
Levent Bey, konuya ilginiz icin tesekkur ederim.
Konuyu soyle ozetlemeye calisayim.
Bu arazi benim adima tapulanmadi, 1900 yillarda benim kendilerinden satin aldigim kisilerin adina tapulu imis, 1939 daki kanunla ormanlari devletlestirme kanunu (fakat bu arazi o yillarda da orman degilmis) ile tapulari iptal edilmis ve orman zabit defterinde de eski tapu kayitlari ve isimleri yaziyor bende kopyalari var.
1987 de ki kadastro calismasinda ormandan cikarilmis 2b olarak tescil edilmis ve benim satin aldigin kisiler kullanicilari olarak yazilmis ( bu kadastro tutanaklarinin da bende kopyalari var).
Bir baska konu, konu olan alanda bir bolum farkli kanunla 2b ye alindigindan uzun suren mahkemeler sonucu bu bolumlerin tapularini mirascilari almislar, benim arazinin bitisigi oluyor.
2010 daki kadastro calismalarinda benim zilyetligimde olan araziyi 3 parsele bolup, 1 parselde kullanici olarak adim yazildi diger 2 parsel icin eylemli orman denildi ve halen eylemli orman kararina itiraz icin actigim mahkeme devam ediyor.Umarim sorunuza yanit verebilmisimdir.

Sayfa oluşturma süresi: 0.067 saniye
Geliştiren: Kunena Forum