Cins değişikliği işlemi...

8 yıl 7 ay önce #4736 Yazan: rtnc
Değerli üstadım yapılacak cins değişikliği işleminde yapı kullanma izin belgesinde yazan taban alanı ile vaziyet planındaki binanın taban alanı uyuşumsuz çıkıyor. Yapı kullanma izin belgesinde taban alanı 250 m2 iken bina oturumu 262 m2 geliyor.

Bu durumda nasıl bir yol izlememiz lazım? Teşekkür ederim.

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

8 yıl 7 ay önce #4738 Yazan: MF_DEMİR
Sayın "rtnc",

Öncelikle zemindeki yapının ölçülerini kontrol ediniz. Fiili zemin ile yapı kullanma uyuşuyorsa sıkıntı yok, zaten vaziyet planını değiştirerek fiili zemine göre düzelttireceksiniz. Burada vaziyet planındaki binanın ebatları ilk etapta pek de önemli değil. Zemin ile yapı kullanmadaki binanın taban alanlarını kontrol ediniz. Arada kayda değer bir fark varsa (bu kayda değer miktarı yüzölçüm hesabındaki tecviz miktarı olarak da değerlendirebiliriz kanaatindeyim) yapı kullanma izin belgesini düzenleyen belediyeye/il özel idaresine durumu net bir şekilde ortaya koyan bir açıklama yazısı yazınız ve bu haliyle cins değişikliği işleminin tescilinde sakınca olup olamdığını sorunuz. Yapı kullanma izin belgesi ile fili zemindeki taban alanı farkına rağmen size cins değişikliğinin yapılmasında sakınca olmadığı resmi yazı ile geri bildirilirse zemin ile vaziyet planındaki binaların koordinat ve alansal olarak aynı olmasına dikkat edin (yani vaziyet planını zemine göre düzelttirin) ve cins değişikliğini yapın derim. Benim kanaatim budur.

Sağlıcakla kalın...

Musa Faruk DEMİR
Kontrol Mühendisi
Artvin Kadastro Müdürlüğü

www.artvinkadastro.gov.tr
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: 71excalibur71, pamukkale

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.054 saniye
Geliştiren: Kunena Forum