2b ile ilgili bedelsiz iade

1 yıl 4 ay önce #7723 Yazan: karahasan
iyi günler benim ve kardeşlerim adına tespit yspılarak Trabzon ili Maçka ilçesi yeşiltepe mahllesinde bababızdan kalma yerimiz 2007 yılında kadastro geçmesi nedeniyle benim ve kardeşlerim adına tespit yapılarak askıya asıldı. Askı aşamasında orman işletme müdürlüğü tarafından itiraz nedeniyle dava açıldı. orman kadastro stro sınırı dışında kalmasına rağmen dava alehimize sonuçlandı.tapu kayıltları olmasına rağmen , Yargtay a gittik .yargıtay da alehimize onayladı.Daha sonra AHİM e gidildi.39 madde nedeniyle iç hukuk yollarının bitmemesi nedenile (Tazminat davası açılması gerekir)bu aşama sırasında bizim yer 2b olarak orman dışına çıkarıldı.beni kullanıcı olarak tesbit ettiler. belli bir fiyat karşılığı yerimize 2b gereği almam için tebligat yapıldı. almadık.bu durumda bedelsiz iade talebinde bulunabilirmiyimçAyrıca üzernde ev olan bu yere mecburen imar afıından yapı kayıt belgesi aldım. bu bilgiler ışığında ne yapmam gerektiği hususunda yardımlarınızı bekliyorum .Teşekkür ederim. Ben Bedelsiz iade talepinden yararlanabilirmiyim. Not: daha önceden de yazmıştım.fakat gelmemiş olabilir

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

1 yıl 4 ay önce #7724 Yazan: hkocak
Sn. "karahasan" dikkatine;

Eğer 2007 yılında adınıza tespit edilen yere, askı ilanı sırasında itiraz edilmese idi, sizin adınıza tescil edilmiş olacaktı. Tescil edildikten sonra o yer orman kadastrosu ile orman içine alınmış ve 2/B sahası olarak ayrılmış olsa idi bu takdirde (sizin başvurunuz üzerine, 6292 sayılı Kanunun 7'nci maddesi gereğince) size iade edilecekti... Kadastro çalışmaları ile o yer sizin adınıza tescil edilmeden önce itiraz ve dava sonucu orman olarak belirlenmiş olduğundan, siz burayı bedelsiz edinemiyorsunuz... Durum böyle.

Durum böyle... Ama, kadastro sonrası tescilli olan yerler bedelsiz iade edilirken, kadastro öncesine ait tapuları bulunanlara neden bedelsiz iade edilmiyor ben onu anlayamıyorum. Bu konu, kanun çıktıktan sonra tartışma konusu oldu ve iade edilmeyecek şeklinde karar çıktığını biliyorum... Ama herşeye rağmen, kadastro öncesine ait tapunuz varsa, o tapuyla birlikte başvurarak 6292 sayılı Kanunun 7'nci maddesindeki haktan yararlanmaK istiyoruz diye bir şansınızı denemenizi öneririm. ... Hüseyin KOÇAK

Lütfen sohbete katılmak için Giriş .

Sayfa oluşturma süresi: 0.065 saniye
Geliştiren: Kunena Forum